Avustralya, Büyük Set Resifi için UNESCO'nun önerdiği "tehlikede" statüsüne karşı çıktı

Avustralya, Büyük Set Resifi için UNESCO'nun önerdiği "tehlikede" statüsüne karşı çıktı

Avustralya Çevre Bakanı Tanya Plibersek, Büyük Set Resifi'nin nesli tükenmekte olan Dünya Kültür Mirası Listesi'ne eklemesini öneren UNESCO raporuna karşı olduklarını bildirdi

Avustralya Çevre Bakanı Tanya Plibersek, basına yaptığı açıklamada, resifin bu şekilde listeye eklenmesine gerek olmadığının UNESCO'ya açıkça belirtileceği bilgisini paylaşarak, şöyle devam etti:

"Büyük Set Resifi tehlikedeyse, dünyadaki tüm mercan kayalıkları tehlikededir. Eğer bu Dünya Mirası alanı tehlikedeyse, dünyadaki çoğu Dünya Mirası alanı iklim değişikliği nedeniyle tehlikede demektir." ifadelerini kullandı.

UNESCO'nun geçmişte bir yeri risk altında olarak seçme nedeninin, daha fazla hükümet yatırımı ya da eylemi görmek istemesi olduğuna dikkati çeken Plibersek, hükümet değişikliğinden bu yana bunların her ikisinin de gerçekleştiğini kaydetti.

Plibersek, Avusturalya hükümetinin resif bakımı için 1,2 milyar Avustralya doları (808 milyon dolar) ayırdığını belirterek, önceki hükümetin hazırladığı Queensland eyaletinde resifin su kalitesini etkileyecek iki büyük baraj inşa etme planını iptal ettiklerini söyledi.

Söz konusu önerinin, dokuz yıl iktidarda kaldıktan sonra mayıs seçimlerinde görevden alınan önceki muhafazakar hükümetin bir yansıması olduğunu savunan Plibersek, iklim değişikliğiyle ilgili eylemler de dahil resife ilişkin endişelerin, yeni merkez sol İşçi Partisi hükümetince halihazırda ele alındığını ifade etti.

Plibersek, ayrıca Büyük Set Resifi'ne ilişkin UNESCO raporuna karşı hükümetin lobi faaliyetinde bulunacağını duyurdu.

Dün, BM destekli bir çalışmada, Avustralya'daki dünyanın en büyük mercan resifi olarak bilinen Büyük Set Resifi'nin nesli tükenmekte olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne eklenmesi tavsiye edilmişti.

UNESCO ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) yetkilileri, "iddialı, hızlı ve sürdürülebilir" iklim eylem planı hazırlanmazsa Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısındaki ünlü resif sisteminin tehlike altında olduğu uyarısında bulunarak, 1981 yılında Dünya Mirası listesine eklenen Büyük Set Resifi'nin risk altındaki duruma kaydırılmasını öneren rapor yayımlamıştı.


Muhabir: Betül Aklan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.