42CrMo4

42CrMo4
42CrMo4 çeliğinin kullanım alanları günümüzde oldukça zengindir. Birbirinden farklı sektörlerde ve endüstriyel alanlarda kullanılan bu çelik malzeme ilk olarak ve çoğunlukla otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılır.

42CrMo4 çeliği veya diğer bir adıyla ıslah çeliği düşük alaşıma sahip olan bir Cr ve Mo alaşımından oluşmuş olan bir elementtir. Bu ıslah çeliği elementi merdane, çubuk, plaka ve mil teknikleri veyahut döküm tekniği ile üretimi ve şekillendirilmesi yapılabilmektedir. 42CrMo4 çeliğinin kalite standartları ve genel özellikler şöyledir:

  • 42CrMo4 çeliği içermiş olduğu alaşımlar sayesinde mekanik özelliklere sahiptir. Çelik malzemeye ilave edilen krom malzeme sayesinde ürün korozyona ve oksidasyona karşı dayanıklılık sağlar. Zaman içinde oluşabilecek aşınma direncini arttırabilir.
  • Çeliğe eklenen krom sert karbürler oluşturur ve çeliğin dönüşüm hızını yavaşlatır ve akabinde sertlik derinliği artar.
  • Çelik malzemeye eklenen %25'lik oranlarda farklı elementlerin eklenmesi malzemenin paslanma olasılığına karşı dayanıklılık göstermesine zemin oluşturur. Paslanmayan parlak görüntü meydana gelir.
  • Sıcağa karşı dayanıklılık oluşturur ve uzun seneler kullanım olanağı sunar.
  • Kimi alaşım elementlerinde kırılmalara neden olabilir. Yada süneklik olasılığını azaltabilir. Dolayısıyla nikel elementiyle kullanılması önerilir.

Akma dayanımı ve çekme dayanımı gösterebilen 42CrMo4 çeliği yüksek oranda mukavemet gösteren alaşım çeliktir. İndüksiyon olasılığı da oldukça iyi olabilen bu çelik malzemesi günümüzde çok sayıda sektörde kullanılmaktadır. Üretimi de oldukça fazla olan bu alaşım çeliğinin kullanım alanları oldukça zengindir.

42CrMo4 Kullanım Alanları Nelerdir?

42CrMo4 çeliğinin kullanım alanları günümüzde oldukça zengindir. Birbirinden farklı sektörlerde ve endüstriyel alanlarda kullanılan bu çelik malzeme ilk olarak ve çoğunlukla otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılır. En fazla bu sektörde yaygın olarak kullanıldığını görebiliriz. Yedek parça imalatında bu malzemenin sık kullanıldığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Ayıca:

  • Uçak yapımında
  • Endüstriyel alanlarda

42CrMo4 çeliğinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Krank Mili ve Aks Mili olarak da karşıma gelen bu çelik malzeme ve ıslak çeliği kullanılabilmektedir.

42CrMo4 (4140) Sertlik Değeri Nedir?

42CrMo4 çeliğinin sertlik değeri maksimum olarak 241 HB olarak belirtilmektedir. Sertleşmeye elverişli bir yapısı olan bu çelik için kaliteli ve aynı zamanda dayanıklılığı yüksek olan bir çelik olduğunu rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkündür.

42CrMo4 çeliği genel bilgisi için https://hascelik.com/celiklerin-siniflandirilmasi/islah-celikleri ilgili siteyi ziyaret edebilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.