Intel, Yapay Zeka Çipi Taşıyan Meteor Lake İşlemcisini Sergiledi

Intel, Yapay Zeka Çipi Taşıyan Meteor Lake İşlemcisini Sergiledi
Intel, İtopya sponsorluğunda takip ettiğimiz Computex fuarı sırasında sırasında yaklaşmakta olan Meteor Lake mobil platformunu sergilemeye başladı. Şirketin neden ilk olarak mobil işlemcilere odaklandığını bilmiyoruz. 14. Nesil Meteor Lake, çiplet ...

Intel, İtopya sponsorluğunda takip ettiğimiz Computex fuarı sırasında sırasında yaklaşmakta olan Meteor Lake mobil platformunu sergilemeye başladı. Şirketin neden ilk olarak mobil işlemcilere odaklandığını bilmiyoruz. 14. Nesil Meteor Lake, çiplet (çok yongalı) tasarımına sahip bir işlemci serisi olacak. Ayrıca CPU içerisinde Movidius’un 3. nesil teknolojisine dayanan bir VPU (Versatile Processing Unit-Çok Yönlü İşlem Birimi yapay zeka çipi yer alacak.


Meteor Lake VPU’nun en temel özelliklerinden biri de gerçek zamanlı video düzenleme ve filtreleme olacak. Buna bulanıklık efektleri, arka plan değiştirme, göz teması özelliği (muhtemelen NVIDIA Broadcast Eye Contact’a benzer) veya mimik tanıma dahil olmak üzere birçok özelliği hızlandırmak mümkün. AI çekirdeği, Unreal Engine’de hareket yakalamak için de yeterli güce sahip.


Öte yandan, VPU adı verilen yonga Stable Diffusion gibi üretken yapay zeka platformlarında kullanılacak. Bu yapay zeka modelleri yeterli belleğe sahip donanımlarda zaten çalıştırılabiliyor, ancak özel çipler süreci önemli ölçüde hızlandıracak.

Intel, bu deneyimleri bir Meteor Lake VPU istemcisinde sunmak için GIMP ve Adobe gibi şirketlerle birlikte çalışıyor. Şirketin demolarında ise mobil bir platform kullanılmış. Intel 0000 olarak olarak listelenen Meteor Lake CPU, 16 çekirdek ve 22 iş parçacığına sahip. Bu işlemci muhtemelen 6+8+2 şeklinde daha önce görmediğimiz bir yapılandırmaya sahip olacak. Yeni yongalarda CPU kalıbının yanı sıra SoC’de farklı çekirdekler kullanılabilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT