14. Nesil Mobil İşlemci Henüz Tanıtılmadan 999 Dolara Satışa Çıktı

14. Nesil Mobil İşlemci Henüz Tanıtılmadan 999 Dolara Satışa Çıktı
Intel, İtopya sponsorluğunda katıldığımız Computex 2023’te 14. Nesil Meteor Lake işlemcilerini sergilemekle meşgulken, bazı kişiler aynı hibrit çipleri eBay üzerinde çoktan satmaya başladı bile. Bu kez şaşırtıcı olan şu ki, masaüstü değil mobil ...

Intel, İtopya sponsorluğunda katıldığımız Computex 2023’te 14. Nesil Meteor Lake işlemcilerini sergilemekle meşgulken, bazı kişiler aynı hibrit çipleri eBay üzerinde çoktan satmaya başladı bile. Bu kez şaşırtıcı olan şu ki, masaüstü değil mobil platforma uyumlu bir CPU satılıyor.

Yaklaşan Meteor Lake mobil işlemci 999 dolarlık fiyatla satışa çıktı ve satıcının elinde iki tane mevcut. Bunlar mobil sürümler olduğu için uyumlu bir platform olmadığı sürece kimsenin işine yaramayacaktır. Meteor Lake son duyumlarımıza göre ilk olarak dizüstü bilgisayarlara gelecek, bu da gizli satıcıların yüksek meblağlar istemesinin arkasındaki neden olabilir.


Intel henüz masaüstü için herhangi bir planı olup olmadığını doğrulamadı. Sızdırılan bir Intel yol haritasında Meteor Lake’in düşük güçlü Core i3 ve Core i5 modelleriyle birlikte piyasaya sürüleceği iddia ediliyordu. Daha sonra gündeme gelen başka bir sızıntıda ise Intel’in masaüstü Meteor Lake için 6P + 8E yapılandırmasını iptal ettiği söyleniyor.

eBay’de satışa çıkan çip Meteor Lake P 6C+8A+GT2 modeli. P serisi bildiğiniz üzere ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanıyor. Yani genellikle düşük saat hızları ile düşük TDP’ler görüyoruz. Önceki Raptor Lake-P ve Alder Lake-P işlemciler 28W TDP sınırlandırmasıyla geliyordu, muhtemelen Meteor Lake-P serisi de aynı yolu izleyecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT