KTO Başkanı Selçuk Öztürk: Mesleki eğitim kilit rol oynuyor

KTO Başkanı Selçuk Öztürk: Mesleki eğitim kilit rol oynuyor
Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği işbirliği ile kurulan, “Kazan ve Basınçlı Kaplar” atölyesinin açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Türkiye'nin sanayideki yükselişine vurgu yaparak, "Ülkemiz, sanayideki büyük atılımla hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlemekte. Ancak bu başarı, nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın arttığı bir dönemde daha da önem kazanıyor. Mesleki eğitim, bu noktada kilit bir rol oynuyor" dedi.

Konya Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi 81 alan ve dalda sunduğu eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği iş birliği ile kurulan “Kazan ve Basınçlı Kaplar” atölyesi gerçekleştirilen açılış töreninin ardından faaliyete geçti.

kazan-ve-basincli-kaplar-acilis-5.jpg

Bireylere sevdikleri meslek üzerinden nitelik kazandırmak, sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek ve nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla mesleki eğitim kursları düzenleyen Konya Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi, 81 alan ve dalda sunduğu eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği iş birliğiyle kurulan "Kazan ve Basınçlı Kaplar" atölyesi açılış töreni Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Özyıldırım, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Özyıldırım konuşmasında güvenlik ve enerji tasarrufunda en önemli etkenin cihaz operatörleri olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, Faaliyete geçen atölyenin Konya ve Türk sanayisine hayırlı olmasını diledi.

kazan-ve-basincli-kaplar-acilis-3.jpg

İstihdam ve Mesleki Eğitimin Önemine Vurgu

Açılış töreninde konuşan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "Bu atölye, istihdamın artırılması ve desteklenmesi adına atılmış önemli bir adımdır" dedi.

Başkan Öztürk, Türkiye'nin sanayideki yükselişine vurgu yaparak, "Ülkemiz, sanayideki büyük atılımla hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlemekte. Ancak bu başarı, nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın arttığı bir dönemde daha da önem kazanıyor. Mesleki eğitim, bu noktada kilit bir rol oynuyor" dedi.

Konya Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi projesinin, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütüldüğünü belirten Öztürk, "Bu işbirliği, Türkiye'nin mesleki ve teknik eğitimde yeni bir dönemi başlatması için güçlü bir temel oluşturuyor. Konya, bu konuda öncü bir rol üstleniyor" diye konuştu.

Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü'nün içinde yer alan Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'nin sektörün geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Bu atölye, hem Mesleki Eğitim Merkezi'nin hem de KTOTEK'in marka değerini artıracak, sektöre önemli katkılar sağlayacaktır" dedi.

kampus.jpg

Yenilikçi Atölye ve Sertifikasyon İmkânı

Uzman eğitmenler ile atölyede yer alan katı yakıt kazanı, buhar jeneratörü, kızgın yağ kazanı, sıcak su kazanı ve kombi gibi birbirinden farklı kazan çeşitleri, kursiyerlere sektöre özgü uygulamalı eğitim fırsatları sunmayı ve bu alanda pratik kazandırmayı hedeflenmekte.

Kursiyerler KTO Mesleki Eğitim Merkezi’nden alacakları, e-devletten sorgulanabilir belgelerinin yanı sıra “KARSEM" (KTO Karatay Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi), “Mesleki Yeterlilik Kurumu" ve TÜRKAK akreditasyon süreçleri tamamlandığında "MYK" sınavları ile ulusal olarak tanınan yeterlilik sertifikaları alabileceklerdir. Bu sertifikalar, öğrencilere sektörde istihdam avantajı sağlayarak, kariyer yolculuklarına güçlü bir başlangıç yapma fırsatı sunacak.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT