• BIST 118.327
 • Altın 399,785
 • Dolar 6,8592
 • Euro 7,7611
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 33 °C
 • Bursa 28 °C
 • Antalya 32 °C
 • Konya 29 °C

Profesyonelliğe Hazır mısınız?

Zülal Günal

Bugün sizlere öylesine bir ‘Merhaba’ diyerek söze başlamak istiyorum ki değişik olsun özel olsun güçlü olsun gözleri takılı bıraksın ve buram buram Profesyonellik koksun…

Beni sürekli takip edenlerin hissettiği ilk kez satırlarımda tanışacaklarımın da bir ilki yaşayacağı üzere bugünkü konum ‘Profesyonellik

Nerden mi çıktı?

Son zamanlarda insanlar arası her seviye nesil ve kurumdaki iletişimlerde amatörlük koktuğunu görüyor hissediyor şahit oluyorum. Bu nedenle belki de profesyonelliğin manasının ne demek olduğunu bilmiyoruz ya da hatırlamalıyız diye düşünüyorum. Daha da ötesi gençlerimize bu konuda da bir ışık yakmak gerektiğini sanıyorum. Zira hepsi bir okuma peşinde ve mezun olduklarına sevinemeden iş bulma derdinin içinde kaybolarak diploma almanın keyfini dahi yaşayamamaktalar… Aslında gerek ülkemizde yaygınlaşan üniversite eğitim kurumlarının içinde verilen eğitimlerde gerek kendi çabalarının alevinde tüm gençlerimiz seçtikleri mesleklerde çok başarılı olacaklarını biliyorlar ama yüreklerinde umutları yok… İnançları yok… Geleceğe karşı duyarsızlaştırılmışlar gibi geliyor bana… Okurken bir iş bulmuş part-time olarak işe girmiş dahi olsalar o işi kaybetmemek uğruna dönem kaybetmeyi bile göze alıyorlar… Belki haklılar! Haklı bile olsalar geleceğe odaklanamamaları bir sorun… Anı ve zamanı yaşamayı tercih etmeleri ne derece onları ve bizleri bir ileri boyuta taşıyacak bilemiyorum çünkü iş hayatında, yönetim alanında, sürekli eğitimde ve gelecekteki zirvelere bizi taşıyacak en önemli çıta ‘PROFESYONELLİK’ çıtasıdır. Bu nedenle gençlerin profesyonel olma yolunda biraz çabalamaları pişmeleri ve çok aceleci olmamaları ve sabır hususunda gayretli olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Peki nedir Profesyonellik? Gelin isterseniz öncelikle size göre ne? Akademik olarak ne? Bana göre ne? Biraz bu konuda lakırdı edelim; Colombia Üniversitesi profesörü Bernard BARBER (1952) profesyonelliği ‘ bireysel çıkardan çok toplumsal çıkarlara yönelme ve yüksek derecede genel ve sistematik bilgi’ olarak açıklamıştır. Bu tanımı çok sevdim çünkü bende hemen hemen her konuda en azından hayatın her seansında bütünsel düşünce ve yönetim taraftarı biri olarak toptan gelişmeyi ve sürekli öğrenmeyi destekleyen bir insanım. Mesleğiniz ne olursa olsun kendinize odaklı düşünce eylem ve iş yapma zihniyetini bir kenara bırakıp empatik düşünebiliyor ve beden dilinize de yansıtabiliyorsanız profesyonelsinizdir. Örneğin patronunuz sizi azarladığında gözlerinizden yaş gelmiyorsa azarlanmayı eleştiri kabul edip kendinize düşen uyarı payını alıp sürekli gelişme boyutunda nabzınıza yükleyebiliyorsanız profesyonelsinizdir. Profesyonellik hiçbir şeyi kişiselleştirmemek demektir. Buda belirli bir alanda veya meslekte uzman olmayı, bilgi beceri ve davranışlarınızla bu uzmanlığı destekleyici lider ilan edilmeyi mümkün kılar. Küreselleşen dünyamızda ne kadar profesyonel olursanız olun teknolojinin hızına yetişmeniz için her bir başka gün daha yüksek bir çıta hedefleyerek gününüze başlamazsanız vazgeçilmez bir marka olamazsınız. Hiç kimse hiçbir konuda tam olarak yeterli değildir veya yeterli kalamaz. Yarışlar ile dolu yaşamımızda sonsuza kadar bir vizyon çizmek gerek… Bu nedenle profesyonellerin yanında pişmeniz gerekir. Zaman gerekir. Sabır gerekir. Vizyoner olmak ve stratejik davranmak gerekir. Kendine yatırım yapmak gerekir.

Profesyonelliğin bana göre iki boyutu var. Birincisi kişisel boyut olup; ailenizi temsil ettiğiniz ahlaki ve etik değerler ile herkesten farklı parmak ile gösterilir bir kişi olma vizyonu ve ikincisi ise kişiler arası iletişimi mükemmel yöneterek topluma yararlı ve vazgeçilmez bir parçası olmayı hedefleyeceğiniz vizyonunuzdur. Peki bu iki boyutun yolu yöntemi nedir diye merak edecek olursanız bana göre size göre veya kabul edilmiş toplumsal doğruya göre değil geçerliliği kabul edilmiş akademik verilere dayalı veriler ışığında yaşam tarzı seçmek, bireysel ve toplumsal sorumluluklar alarak güvenilir bir kişilik olarak tanınmak, hastalara yardımcı yaşlılara destek bir kimlik taşımak, tüm insanlara ve olumsuz davranışlarına sevgi ile sarılarak bakabilmek, tüm çatışmalarda barışçıl lider rol oynamayı görev bilmek, yaradan dan dolayı farklılıkları saygı ile yönetebilmek, duyumları veri olmadan özümsememek, fiziksel ve insani boyutta şıklık içinde yaşamak, yaşantınız boyunca ses getirici ve geride güzel eserleri olan bir isim bırakarak yaşama devam etmek… Bütün bunları uygulayarak bir profesyonelin dikkatini çekmeyi başardığınızda sizde o yola adım atmış olacaksınız.

profesyonellik.jpgBu bağlamda Profesyonellik aslen güzel insan olmak ile eş değer bir kelime dersem yerinde olur diye düşünüyorum. Profesyonelseniz ağlamaz ağlatmaz ve duygularınızı mutlulukla yönetebilirsiniz. Profesyonelseniz aşk acısı çekmez acıdan ders alarak bir daha hata yapmayacak şekilde verileri kullanırsınız. Profesyonelseniz intikam almazsınız. Profesyonelseniz bir markasınız. Profesyonelseniz topluma kazandırılırsınız çünkü herkes sizi kucaklar. Bu nedenle iş ve gelecek kaygınız olmasın çünkü bu dünyada ne ekiyorsanız onu biçiyorsunuz. Siz iyiye güzele odaklanır ve olumsuzlukları çöp kutusuna atıp öğütebilirseniz profesyonel yaşar ve profesyoneller ile karşılaşarak profesyonel olursunuz. Profesyonelliğe ilk adımı diploma alarak, ikinci adımı diplomalar silsilesinde çaba sarf ederek, üçüncü adımı kişilik ve karakterinize bu kavramı ışınlayarak atacak ve yıllarını veren profesyonellere saygı duyarak imzanızı atacaksınız. Ne kadar saygılı iseniz o kadar profesyonel olursunuz. Profesyonelliğin formülü çok basit ve tanımlanabilir. Bütüncül düşünün, uzmanlaşın, tecrübe kazanın, tecrübelilerin yanında yer alın ve onlara saygı duyarak kalbinizle ruhunuzla sevin.

Bir sonraki yazıma kadar Allaha Emanet Olunuz ve Profesyonelliğe yeşil ışık yakınız. Başarılar….

Bu yazı toplam 2403 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53