İYİ Partili Selçuk Türkoğlu: Krizin faturasını çalışan ödüyor

İYİ Partili Selçuk Türkoğlu: Krizin faturasını çalışan ödüyor
İYİ Parti Bursa Milletvekili Y. Selçuk Türkoğlu, "Türkiye, bu iktidar sayesinde ne yazık ki asgari ücretle çalışanlar ülkesi oldu." dedi.

ANKARA (İGFA) - İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu ve bir türlü aşılamayan ekonomik krizin faturasını çalışan kesimlerin ödediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını açıkladığı tarihte bin 124 dolara denk gelen bu tutarın aradan geçen süre zarfında 933 dolara düştüğünü ifade eden Milletvekili Türkoğlu, "22 Mayıs'taki 22 bin lira, sadece 1,5 ayda 5 bin lira eksildi. Memura söz verilen 22 bin lira, ülkenin tarihine yapılmadan eriyen maaş zammı olarak geçti." diye konuştu.

"Testi kırılmadan uyarıyorum!” diyen Milletvekili Türkoğlu, kamu çalışanlarının alım gücünün yerle yeksan olduğunu belirterek, memurun durumunu 10 yıl önceyle kıyaslayarak, “2013’de en düşük memur maaşıyla 107 kg kıyma alabilen memur, bugünkü maaşıyla sadece 42 kg kıyma alabiliyor!” diye konuştu.

Türkoğlu, kamu emekçilerinin, dar ve sabit gelirli kalmaya mahkum edildiğini savundu.

Bazı memurlara ait maaş bordrolarını gösteren Milletekili Türkoğlu, en düşük memur maaşının 11 bin 930 lira olduğunu belirtti.

Türk Lirası'ndaki değer kaybının, tüm emekçilerin alım gücünü yerle yeksan ettiğini anlatan Türkoğlu, "Türkiye, bu iktidar sayesinde ne yazık ki asgari ücretle çalışanlar ülkesi oldu. İşçiye de memura da uygun görülen bu gelir düzeyi reva değil, hak değil. Testi kırılmadan iktidarı uyarıyorum; insanları yoksullukta eşitlemeyin. Gelir adaletsizliği, toplumsal huzursuzluğun en başat faktörüdür. En düşük memur maaşına yapacağınız zam oranını, tüm kademelerde görev yapan kamu çalışanlarına aynen yansıtın" diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT