Dışişleri Bakanlığından bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığından bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarına tepki
Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin TBMM'de HDP'li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının...

Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin TBMM'de HDP'li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının HDP'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmasına ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, "Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı ülkelerin TBMM'deki gelişmelere ilişkin açıklamalarının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığına dikkat çekilerek, "Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu'nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'yle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle HDP'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır. Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir. Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır. Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz" denildi.

(Adem Aslan/İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.