CHP'li Nazlıaka, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88. yıl dönümünde konuştu

CHP'li Nazlıaka, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88. yıl dönümünde konuştu

"Eşit bir Türkiye'yi kadın-erkek hep birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağız"

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Eşit bir Türkiye'yi kadın-erkek hep birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağız." dedi.

Nazlıaka, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88. yıl dönümüne ilişkin, CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde, 5 Aralık 1934'te kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandığını anımsatan Nazlıaka, 1935 yılında gerçekleşen seçimlerde, kadınların haklarına sahip çıktığını ve oylarını kullandığını söyledi.

Kadınların karar alma süreçlerinde yeterince yer almamaları ve siyasette "eksik temsil" edilmelerinin bir demokrasi sorunu olduğunu ifade eden Nazlıaka, kadın kimliğinin, ulusal meclislerde ve yerel yönetimlerde temsili için belirlenmiş kritik eşiğin yüzde 33 olduğunu hatırlattı.

CHP'li Nazlıaka, "Türkiye'de tablo ne? Toplam 23 Genel Seçim gerçekleşti ve 11 bin 385 milletvekili Meclis'te görev aldı. Bunların sadece yüzde 5'i, yani 598'i kadın. Bugün parlamentoda bulunan 580 milletvekilinin sadece yüzde 17,4'ü kadın, yani 101'i kadın. Ülkemizdeki 17 bakan içinde sadece bir kadın bakan var." diye konuştu.

2019 sonuçlarına göre, Türkiye'de toplam 50 bin 217 muhtardan sadece bin 119'unun kadın olduğunu belirten Nazlıaka, "Yani sadece yüzde 2'si. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı ise en fazla yüzde 3 olabildi." bilgisini paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğünde kritik eşik olan yüzde 33 cinsiyet kotasını hayata geçirdiklerini anlatan Nazlıaka, şöyle devam etti:

"Partimiz geçen yıl devrim niteliğinde bir adım attı. Yasa teklifimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Listelerin bir kadın bir erkek şeklinde 'fermuar yöntemi' ile yapılmasını istedik. Teklifimiz reddedilmiş olsa da bizler eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Eşit bir Türkiye'yi kadın-erkek hep birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağız. Bu konuda kararlıyız."

Nazlıaka, iktidara gelmeleri halinde 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi'ni yürürlüğe koyacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.