• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Bursa 13 °C
 • Antalya 19 °C
 • Konya 17 °C

Hoş Geldin Ya Rasulüllah

Ecz. Hülya Özsümen TUĞYAN

Uğruna âlemlerin yaratıldığı sevgili peygamberimizin dünyayı şereflendirişini kutladığımız bu mübarek geceye Mevlit kandili denmektedir. Mevlit, doğum zamanı demektir. Şefaat hakkı verilen tek peygamber, efendimizdir. Varoluş nedenimiz, biricik sevgilimiz, efendimizi, bu mübarek gece hürmetine, Şemaili şerifi ile tanıyalım.

Peygamber Efendimiz (S.A.S)’in mübarek cismi güzel, bütün azaları birbirine mütenasip, görünümü gayet güzel; alnı, göğsü, iki omuzlarının arası ve avuçları genişti.

Mübarek boynu uzun ve ölçülü, gümüş gibi saftı. Omuzları, pazıları irice ve kalındı. Mübarek karnı göğsü ile beraber olup şişman değildi. Ayaklarının altı çukur olup, düz değildi.

Uzuna yakın orta boylu, iri kemikli, iri gövdeli, güçlü ve kuvvetli idi. Ne zayıf, ne topluca, belki ikisinin ortası ve sık etli idi. Mübarek cildi ise ipekten yumuşaktı. Başı normal büyüklükte idi. Hilal kaşlı, çekme burunlu, az değirmi çehreli idi. Kirpikleri uzun, gözleri kara ve güzeldi. İki kaşının arası açık fakat birbirine yakındı. Çatık kaşlı değildi. İki kaşının arasında bir damar vardı ki, kızdığı zaman kabarıp görünürdü.

Mübarek rengi ne ak, ne de kara yağız; ikisi ortasında gül gibi kırmızıya çalar, beyaz, nurani ve berraktı. Mübarek yüzünden kendisine has bir nur parlardı. Gülerken ağızları şimşek gibi nur saçılarak açılırdı.

Mübarek saçları ne pek kıvırcık, ne de pek düzdü. Saçlarını uzattığı zaman kulak memelerini geçmezdi. Mübarek sakal-ı şerifi sık ve tamdı, uzun değildi. Bir tutamdan fazlasını keserlerdi. Ahirete intikallerinde saçı ve sakalı henüz ağarmaya başlamıştı. Ancak mübarek başında biraz, sakalında da yirmi kadar beyaz kıl vardı.

Mübarek cismi, en güzel kokudan daha güzel kokardı. Koku sürünsün sürünmesin, teri ve teni en güzel kokudan daha güzel kokardı. O’nunla musafaha eden kimse gün boyunca O’nun mübarek kokusunu duyardı. Mübarek elini bir çocuğun başına sürse, o çocuk diğer çocukların arasında tanınırdı.

Fevkalade bir hisse sahipti. Çok uzaklardan işitir, kimsenin göremeyeceği mesafeden görürdü. Her hareketi normaldi. Bir yere gideceği vakit acele etmeyip, sağa sola meyletmeden vakar ile doğru yoluna gider, normal bir biçimde yürürlerdi.

Güler yüzlü, tatlı sözlü idi. Kimseyi incitici söz söylemez, kimseye kötü muamele etmez ve kimsenin sözünü kesmezdi. Fakat heybetli ve vakarlı idi. Lüzumsuz söz söylemezdi. Gülmesi tebessümdü.

O’nu ansızın göreni bir heybet alırdı. Herkese derecesine göre hürmet gösterirdi. Akrabalarına daha ziyade ikram ederdi. Lakin onları kendilerinden daha faziletli kimselerin üzerinde tutmazdı.

Kendilerine hizmette bulunanları pek hoş tutardı. Kendisi ne yer, ne giyerse onlara da onu yedirir ve giydirirdi. Çok cömert ve ikram sahibi idi. Çok cesaretli ve bilgili idi. Sözünde ve vaadinde sabit, sözünde sadıktı. Hâsılı ahlakça, akıl ve zekaca herkesten üstün ve her türlü medhü senaya layıktı.

Allah’ım! Bizi O’na layık bir ümmet eyle!

Peygamber efendimizin şefaatine nail olmak ve onu rüyamızda görmek için, âlimlerimizin tavsiye ettiği bazı salavat-ı Şerifeler vardır. Bunlardan biri de şu şekildedir.

Euzü billahi mineş şeytani raciym Bismillahirrahmanirrahiym.

Allahümme bi hakkı Muhammedin erini veche Muhammedin halen ve mala

MANASI: Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla…

Allah’ım! Muhammed’in cemalini, hal ve heyetini bütün teferruatıyla yine Muhammed hürmetine bana göster.

İmam Şa’rani diyor ki:

‘Rasulüllah’ı rüyamda gördüm. Bana: ‘Yatacağın zaman bunları okursan beni mutlaka rüyanda görürsün’ buyurdu.’

Allah’a emanet olunuz. Sağlıcakla kalınız. Bu salavat-ı şerifi okuyup, rüyasında görenler benimle mutlaka irtibat kursunlar. Kandiliniz mübarek olsun.

Bu yazı toplam 923 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53