274 bin kişi AFAD gönüllüsü olmak için başvurdu

274 bin kişi AFAD gönüllüsü olmak için başvurdu

AFAD, 2019'da AFAD Gönüllülük Sistemi'ni uygulamaya aldı. Vatandaşların yoğun talep gösterdiği sisteme bugüne kadar 274 bin kişi başvurdu.

AFAD, 2019'da AFAD Gönüllülük Sistemi'ni uygulamaya aldı. Vatandaşların yoğun talep gösterdiği sisteme bugüne kadar 274 bin kişi başvurdu. Sistem, vatandaşların afet ve acil durumların her safhasında görev alabilecek bir AFAD Gönüllüsü olmasına imkân tanıyor.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD)'dan yapılan açıklamada, afet risklerinin azaltılması ile kayıplarının önlenmesi için kamu kurumlarının yanı sıra vatandaşların doğrudan katılımının da büyük önem taşıdığı belirtildi. AFAD'ın, AFAD Gönüllülük Sistemi'ni devreye almasında bu gerçeğin etkili olduğu ifade edilirken, "Vatandaşlara AFAD Gönüllüsü olma fırsatı veren sistem ile her vatandaşın yakınlarında, afet ve acil durumlar konusunda yeterli eğitim ve beceriye sahip, ne yapacağını bilen, bir AFAD Gönüllüsü bulunabiliyor. AFAD Gönüllüleri, sertifikasyon seviyelerine göre AFAD ekipleri ile birlikte saha çalışmalarına da katılabiliyor" denildi.

AFAD Gönüllüleri'nin afet ve acil durumlar öncesinde, sırasında ve sonrasında görev aldığı bilgisi verilirken , bunun için çevrimiçi eğitimler yoluyla sisteme katılan Temel AFAD Gönüllüsü'nden, profesyonel ekiplere destek olacak Destek AFAD Gönüllüsü'ne ve profesyonellerle koordineli çalışacak Uzman AFAD Gönüllüsü'ne uzanan bir gönüllülük aşamalarının bulunduğu ifade edildi.

AFAD Gönüllüleri, huzurevi ziyareti, kan bağışı, okullarda kütüphane kurma ve fidan dikme gibi sosyal görevler de alıyor. Yurdun dört bir tarafındaki AFAD Gönüllüleri, son olarak 11.11 Milli Ağaçlandırma Günü'nde fidan dikerek görev aldı.

Afet ve acil durum gönüllülerine eğitim ve destek sağlayan AFAD Gönüllülük Sistemi'nde adaylar, birbirini izleyen üç yöntemle bilgi ve becerilerini geliştiriyor. Çevrimiçi olarak başlayan eğitimler, gönüllünün seviyesi ve talebine göre AFAD İl Müdürlükleri'nde yüz yüze ve AFAD ekipleriyle sahada devam ediyor.

AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınıyor. Başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla portala (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendiriliyor. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebiliyor.

(Mevlüt İşli/İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.