• BIST 2.011,16
 • Altın 786.62963
 • Dolar 13.4709
 • Euro 15.254
 • İstanbul -2 °C
 • Ankara -5 °C
 • İzmir 1 °C
 • Bursa -1 °C
 • Konya -6 °C
 • Antalya 6 °C

Evde bakım ihtiyacı artıyor

Evde bakım ihtiyacı artıyor
Evde hasta bakım hizmetleri, hastalara özerkliklerini ve kendiliklerini koruma olanağı vererek insanların yaşadıkları ortamda daha mutlu olmalarını sağlıyor.

Evde bakım hizmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor

Evde Hasta Bakımı Program Başkanı Öğretim Görevlisi Büşra Ecem Kumru, son dönemlerde önemi iyice artan evde hasta bakımı ve evde hasta bakımının gerekliliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öğretim Görevlisi Büşra Ecem Kumru, hastaları yalnızca tedavi edici değil, aynı zamanda koruyucu, destekleyici ve rehabilite edici sağlık ve sosyal hizmetlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kumru, “Günümüzde ortalama yaşam süresinin uzaması sonucunda ileri yaşta olanların sayısında artış olmuştur. Tıp ve teknolojideki gelişimin sağlık hizmetlerinin birçoğunun evde verilmesine olanak sağlamış, hastanede yatış süresinin kısalması ve günlük cerrahinin artması ile de evde hasta bakımının önemi artırmıştır.” dedi.

Evde hasta bakımı ile kaliteli bir yaşam alanı hedefleniyor

Evde bakımın genel olarak, “bireyin sağlığını korumak, yükseltmek, yeniden sağlığına kavuşturmak amacıyla sağlık ve sosyal hizmetlerin profesyonel düzeyde veya aile bireyleri tarafından bireyin kendi evinde veya yaşadığı ortamda sunulması” olarak tanımlanabileceğini belirten Kumru, şunları söyledi:

“Sözü edilen bu hizmetler, hem sağlık hem de sosyal hizmetleri içine alan geniş bir yelpazede bireyin gereksinimi doğrultusunda yaşam kalitesi ve toplumsal saygınlığının korunmasını da amaçlamaktadır. Bu anlamda evde bakım hizmetleri genel olarak, kurum bakımının yerini alan, kurumlarda kalış gereksinimini azaltan ya da geciktiren hizmetler olarak ifade edilmektedir. Evde hasta bakımın kapsamı bireyin gereksinimleri doğrultusunda değişiklik göstermektedir.”

Evde bakım hizmetlerinde hedef grup

Öğretim Görevlisi Büşra Ecem Kumru, evde bakım hizmetlerinin yöneldiği yaş gruplarının, ağırlıklı olarak 65 yaş ve üzerindeki kronik ve uzun süreli bakımı gereken yaşlı hastaların yanı sıra kronik hastalığı olan her yaş grubu olduğunu söyledi. Kumru, bebek ve çocukların da çok yönlü bakım hizmetlerini güvenli ev koşullarında alabildiğini kaydetti.

Kumru, terminal dönemdeki kanserli yetişkin ve çocuk hastaların onur ve saygınlığını korumak, yaşamın son günlerini daha sevgi dolu ve şefkatle geçirilmesini sağlamak amacıyla da bakım hizmetlerinin evde verilebildiğini ifade etti.

Büşra Ecem Kumru öte yandan tedavisi olanaksız ve ilerlemiş olan birçok hastanın ölümüne kadar bakımlarının evde verilmesinin tercih edildiğini de kaydetti.

Evde bakım hizmetlerinin avantajları

Öğretim Görevlisi Büşra Ecem Kumru, evde bakım hizmetlerinin sunduğu avantajları şöyle sıraladı:

- Hastalara özerkliklerini ve kendiliklerini koruma olanağı vererek insanların yaşadıkları ortamda daha mutlu olmalarını sağlamaktadır.

- Evde bakım hizmetleri hastalara elde edebilecekleri özgürlük düzeyinin en yükseğine izin vermektedir.

- Hastaların çevreyle olan iletişimleri onların daha hızlı iyileşmelerini sağlamaktadır.

- Hastanın hastanede hasta rolünü oynadığı ve bu rolü oynamasının iyileşmeyi geciktirdiğine inanılmaktadır.

- Hastane hizmetlerinden daha etkilidir ve daha ekonomiktir.

- Evde sağlık hizmetleri koruyucu sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

- Evde bakım hizmetleri uygunsuz hastane yatışlarını azaltmaktadır.

- Hastaneye başvurularda, hastanede kalış süresinde ve hastane enfeksiyonlarında azalma olmaktadır. Hastane enfeksiyonları maliyetleri oldukça arttırmaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53