Duygu Dostu Eğitim Farkındalık Günü Kutlandı

Duygu Dostu Eğitim Farkındalık Günü Kutlandı
Duygu Dostu Eğitim Derneği ve Emotion Coaching Türkiye Enstitüsü bu yl ikinci kez Duygu Dostu Eğitim Farkındalık gününü düzenledi.
Duygu Dostu Eğitim Derneği ve Emotion Coaching Türkiye Enstitüsü bu yl ikinci kez Duygu Dostu Eğitim Farkındalık gününü düzenledi.

Türkiye'de sosyal duygusal öğrenme ve gelişimde duyguların rolü konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleşen etkinlik kapsamında her yıl 1 Haziran'da birçok farklı ilde okullarda ve evlerde duygu dostu eğitim etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Duygu Dostu Öğretmenlik ve Ebeveynlik yaklaşımı, Doç.Dr.Nalan Kuru tarafından Emotion Coaching (Duygu Koçluğu) tekniğinin, pozitif psikoloji ve sosyal duygusal öğrenme ile bir araya getirildiği ilişkisel bir davranış yönetimi modeli olarak öne çıkıyor. Model, sosyal duygusal öğrenmeyi desteklemeyi, eğitimde ve gelişimde duyguların rolünü ön plana çıkartmayı ve bu yolla da çocuklarla kurulan iletişimin niteliğini arttırarak daha etkili öğrenmelere destek vermeyi amaçlıyor.

Emotion Coaching İngiltere Enstitüsü  Kurucu Ortağı Dr. Louise Gilbert Türkiye'ye geldi

Dr. Louise Gilbert'in katılımıyla 1 Haziran günü Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde bir de konferans düzenlendi. Yüzyüze ve online olarak katılınılan konferansta 'Duygu Dostu Eğitimde Farkındalık' konusu masaya yatırıldı. Doç. Dr. Nalan Kuru ve Dr. Louise Gilbert'in  konferansın ardından ise etkinlikler tüm Türkiye'deki okullarda, evlerde başladı. Deprem bölgesindeki okullarla canlı bağlantı yapılan günde 5 bin çocuğa ulaşıldı. 

40 şehir, 200 öğretmen ve ebeveyn, 5 bine yakın çocuğun katılımıyla düzenlenen etkinlik büyük ses getirdi. İngiltere ve Türkiye'den gönüllü okul ve öğrencilerin ücretsiz olarak başvurduğu etkinlikler öğretmenler, ebeveynler ve çocuklar tarafından uygulanarak, duygularda farkındalık yaratmayı başardı. Dileyenler konferansı ve etkinliği Doç. Dr.  Nalan Kuru'nun YouTube hesabından izleyebilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT