• BIST 1.441
 • Altın 501,444
 • Dolar 8,3566
 • Euro 10,1202
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 20 °C
 • Bursa 17 °C
 • Antalya 20 °C
 • Konya 19 °C

CHP MYK yerel seçim başlığıyla toplandı

CHP MYK yerel seçim başlığıyla toplandı
CHP'de MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Kentimizi yönetecek, sorunları çözecek ve o kentte yaşayan insanların...

CHP'de MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Kentimizi yönetecek, sorunları çözecek ve o kentte yaşayan insanların mutlu olmasını sağlayacak adayları arayacağız" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, MYK toplantısı sonrasında basın açılamasında bulundu. Torun, "Bugün MYK yerel seçim gündemiyle toplandı. MYK'da yerel seçimlerle ilgili strateji belgelerimizi ve bundan sonraki oluşacak yöntemlerle ilgili görüşmeler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde de genel başkanımızın başkanlığında toplanacak parti meclisimizde de değerlendirip kesin biçimde vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Yerelden başlayarak daha güçlü bir demokrasiyi inşa edeceklerini kaydeden Torun, konuşmasına şöyle devam etti:

'Türkiye derin bir sorunlar yumağının içerisinde boğuluyor. Görülüyor ki AK Parti artık ekonomik krizi sanki ABD ile yaşanan bir rahip krizi üzerine oturtarak açıklamaya çalışıyor. Halbuki bugün yaşadığımız süreç geçmişte bildiğimiz ve uyardığımız konular. Bugün yaşadığımız süreç bizim uyarılarımızı dikkate almadan ben bilirim anlayışıyla tek adam yönetiminin dayattığı bir faturadır. Bu faturayı maalesef yoksul vatandaşlarımız, esnafımız, işçimiz, memurumuz, kısacası vatandaşımız ödemekte. Maalesef alınan kararlar toplumu ağır bir bedelle karşı karşıya bırakmaktadır. Ekonomik krizden çıkış ve refahın artması ancak daha fazla demokrasiyle mümkündür. Biz yerelden başlayarak daha güçlü bir demokrasiyi inşa edeceğiz. Şu an içinde bulunduğumuz süreç tek adam yönetiminin oluşturduğu olumsuzluklara dikkat çekmeyi gerektirmektedir. Mart ayında yapılacak yerel seçimler tek adam yönetimin ortaya koyduğu bu olumsuzlukları değerlendireceğimiz ve güven oyu vereceğimiz bir yapı olacaktır. İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir gibi birçok belediyede kendi belediye başkanını baskıyla, tehdit ederek görevden alanların artık seçmenin karşısına nasıl çıkacaklarını bilmiyorum. Eğer görevlerini yapamadılarsa halktan aldıkları iradeyle onun kararını halk vermeliydi. Artık büyükşehirlerde de, diğer kentlerde kimi aday gösterirlerse göstersinler bu olayın altından kalkamazlar. Çünkü bu suçu hep birlikte işlediler. AK Parti kurucusu Bülent Arınç bile "Memleketi parsel parsel sattınız" diye ifade etmişti. İçinde bulundukları durumdan kurtulmak ve vatandaşın karşısına farklı bir algıyla çıkabilmek için ittifak görüşmeleri yapıyorlar. Siz o kentleri geçmişte ittifakla kazanmadınız sadece, şimdi kötü bir belediyecilik anlayışı ortaya koydunuz. Ülkeyi maalesef kötü yönettiniz ve bunun korkusuyla hareket ediyorsunuz. Ne yaparsanız yapın belediyecilikte artık sizin haramicilik döneminiz bitmiştir. Biz ittifakı halkla, milletle yapacağız. Hangi anlayışa sahip olursa olsun tabanda vatandaşla, seçmenle ittifak yapacağız. Bugüne kadar diğer siyasi partilere oy vermiş ama aradığını bulamamış, kendisini ötekileştirmiş belediyeciliği bir tarafa atacak ve CHP'nin derman belediyeciliğini ve onun için hizmet üreten sosyal demokrat belediyeciliği iktidara getirecektir."

'BİRBİRİMİZİ KUCAKLAYACAĞIZ VE BİRLİKTE OLMANIN MUTLULUĞUNU TADACAĞIZ"

'Yol, köprü veya su hizmetleri verirsiniz ama insanların gönlünü yapmazsanız belediyecilik yapamazsınız anlayışındayız" diyen Torun, "Diğer illerde uygulamalar maalesef ayrıştırıcı şekilde ortaya koyulmuştur. Bu ayrıştırıcı dil toplumda da farklı bir yapı ortaya koymuştur. Biz artık kentlerimizi ortak toplumsal sözleşmeyle yöneteceğiz. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun, yaşam biçimi ne olursa olsun ortak akıl ve ortak anlayışla yöneteceğiz. Birbirimizi kucaklayacağız ve birlikte olmanın mutluluğunu tadacağız. Asla ve asla ayrıştırıcı değil kucaklayıcı olacağız. Sosyal yardım alan insanlar maalesef deşifre ediliyor. Oy veren insanlar belediyeden selam bile alamıyor. AK Parti Genel Başkanı gönül belediyeciliğinden söz ediyor. Siz çok gönül kırdınız. Belediye başkanlarının da, vatandaşın da kalbini kırdınız. Şimdi bir gönül belediyeciliğiyle vatandaşı kandırmaya çalışacaksınız. Bu da mümkün olmayacak. Yol, köprü veya su hizmetleri verirsiniz ama insanların gönlünü yapmazsanız belediyecilik yapamazsınız anlayışındayız. Bizim aracımız bir taban ittifakıyla bir derman belediyeciliğini ortaya koymak. AK Parti ile MHP tabanda ne kadar ittifak kuracaklarını ifade ederlerse etsinler inanıyorum ki vatandaşımız tabanda kuracağı ittifaklarla kendisini yönetecek şehirde kendisine hizmet verecek anlayışı göreve getirecektir. İster Trump'la, ister Putin'le ittifak kursunlar artık çözüm onlar için bitmiştir. Çözüm CHP'dedir" şeklinde konuştu.

'EVİMİZ, SOKAĞIMIZ, MAHALLEMİZ, KENTİMİZ VE ÜLKEMİZ BİR BÜTÜNDÜR VE BURADA ÖZGÜR YURTTAŞLAR OLARAK BARIŞ İÇİNDE HEP BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ"

Mevcut belediyelerinin halkın derdini dinleyerek bu dertlere her anlamda derman olma yarışında olduğunu vurgulayan Torun, "Artık kentlerimiz beton yığınlarının içerisinde, alt yapı sorunlarıyla boğuşuyor ve belediyelerimiz AK Parti Genel Başkanının ifade ettiği gibi vatandaşını sahiplenmekten uzaklaşmış, onların gönüllerinden çıkmıştır. Bizim ittifakımız çocuğuna kreş isteyen analarla, evladına iyi bir gelecek isteyen babalarla, derdine derman arayan halkımızla olacaktır. Kutuplaşmaya ve korkuya karşı mutlu evlerden ve kardeş kentlerden oluşan üreten bir ülke olma umudumuzu asla kesmedik. Evimiz, sokağımız, mahallemiz, kentimiz ve ülkemiz bir bütündür ve burada özgür yurttaşlar olarak barış içinde hep birlikte yaşayacağız. Mevcut belediyelerimiz halkın derdini dinleyerek bu dertlere her anlamda derman olma yarışındalar" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Torun, "Devlet Bahçeli'nin açıklaması kendisini bu ittifakta ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Geçmişte kurduğu ittifakı ve elde ettiği avantajları devam ettirme çabası içerisinde olabilir. Eğer bugün yaşadığımız sorunlar gerçekten tek adam sisteminin oluşturduğu sorunlarsa bunu da yerel seçimler öncesi iyi irdelemek lazım. Herhalde korkusu ve endişesi bundan kaynaklanmaktadır. Biz görevde olan 230 belediyemizi ayrıca değerlendireceğiz. Bütün belediyeleri, bin 398 belediyeyi şöyle sıraladık; yüksek oy oranıyla kazandığımız ve kaybettiğimiz yerler, az oy oranıyla kazandığımız ve kaybettiğimiz yerler olarak ayırdık. Önümüzdeki süreçte hepsini açıklayacağız. Hepsini bir takvim içerisinde değil süreç içerisinde açıklayacağız" diye konuştu.

'ADAY TESPİTİNDE TEK BİR YÖNTEM KULLANILMAYACAK"

'CHP'de adaylar nasıl belirlenecek?" sorusunu yanıtlayan Torun, "Aday tespitinde tek bir yöntem kullanılmayacak. Ön seçim olacak, eğilim yoklaması olacak, merkez yoklaması olacak. Bunlar anketlerle beslenecek. Belli bölgelerde anketler yapılacak. Aday tespitleri o bölgenin özelliğine göre, o bölgedeki sürece göre, aday sayısına göre değişecek ama ağırlıklı olarak ön seçim kullanacağımız metotlar arasında. Meclis açıldıktan sonra iç tüzük görüşmeleri yapılacak. Her yerde milli iradeyi savunanlar, milletin iradesini Meclisten alıp saraya teslim etmiştir. Bugün kanun tekliflerinin verilmesi gereken yer TBMM Başkanlığıdır. Tekrar aynı kanun teklifinin saraya gönderilmesinin ve 15 gün içerisinde görüşe sunulması saray tarafından milli iradeye vurulan yeni bir darbedir. Artık milli iradenin ne kadar Meclisten alındığının ve Meclisin artık itibarsızlaştırıldığının işaretidir. Umarım iç tüzük görüşmeleri ortak akılla yapılır" dedi.

'KENTİMİZİ YÖNETECEK, SORUNLARI ÇÖZECEK VE O KENTTE YAŞAYAN İNSANLARIN MUTLU OLMASINI SAĞLAYACAK ADAYLARI ARAYACAĞIZ"

Torun, yerel seçim sürecinin CHP'de nasıl işleyeceğine dair soruya ise, "Bütün değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Biz kentimizi yönetecek, sorunları çözecek ve o kentte yaşayan insanların mutlu olmasını sağlayacak adayları arayacağız. Biz adayımız seçimi kazansın da ondan sonrası önemli değil anlayışında değiliz. Bu tür adayları değerlendireceğiz. Şu an takvim işliyor. Öne çıkan isimleri değerlendiriyoruz. Biz de bu anlamda araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde de bunları paylaşacağız. Şu anda CHP dışından bir isimle ilgili bir görüşmemiz yok ama olmayacak diye de bir şey yok" yanıtını verdi.

(Seda Kahramantürk - Fatih Erdoğan /İHA)

Kaynak: İHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53