• BIST 1.431
 • Altın 506,373
 • Dolar 8,5400
 • Euro 10,3502
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C
 • Bursa 17 °C
 • Antalya 19 °C
 • Konya 14 °C

Bilinçaltı ve Şemaları

Büşra BAKIRCI busrabkrc612895@gmail.com

Günümüzde birçoğumuz sahip olduğumuz uzuvların birtakım özelliklerine hâkim değiliz. Çoğunluğa göre; göz görür, kulak duyar, burun koku alır. Elimizi yalnızca tutma organı olarak gördüğümüz sürece, elimizle yapabileceğimiz hiçbir detaya takılmayız. Sınırlarını asla irdelemez, hiç oralı olmayız.

Tıpkı beynimizin sadece zekâ ve düşünme organı olduğu yanılgısına düştüğümüz gibi.

Soralım o halde sorgulayalım. Beynimizin sınırı var mıdır? Sınırsız bilgi mümkün müdür? Beynimiz yalnızca düşünme organı mıdır? Peki ya bilinçaltımız?

Kaç okurum bilinçaltı kavramının temeline inebiliyor? Kaç insan sınırlarını çizebiliyor? Okumaya devam edin hep beraber soruların yanıtlarını arayalım.

BİLİNÇALTI NEDİR?

Beynimiz kusursuz bir yaratıcının mükemmel ötesi bir çalışması. Öyle kusursuz ki, kendi içinde odacıklarla dolu. En aktif odalarında biri BİLİNÇALTIMIZ.

Bilinçaltı, iyi kötü ayrımını kavrayamadan her şeyi içine alan kapsamlı bir oda. İyi kötü ayırt etmeksizin dedim çünkü herhangi bir süzgeci yok. Aslında devasa boyut adını da verebilirsiniz. Öyle ki, doğduğunuz andan öleceğiniz ana kadar her şeyin içinde yer aldığı kusursuz bir sistem. Hal arasında derler hani “Geri vitesi yok”. Bilinçaltımız da tam anlamıyla öyle.

bilincalti.jpeg

BİLİNÇALTI NASIL ÇALIŞIR?

Bilinçaltımız; var olma sürecinizden başlayarak, yaşadığınız her olayı iyi kötü içine alabilmekte. Korkularımız, heyecanlarımız, üzüntülerimiz, mutluluklarımız. Ansızın hiç yoktan aklımıza gelen anılarımız. (İlla ki iyi olmaları gerekmiyor)

Aktif çalışan gecesi gündüzü olmayan sınırı olmayan işlemci bir çekirdek gibi.

Çalıştığını nasıl anlayacağımıza gelince:

* Bilinçaltı sürekli öğrenir ve uygular.

* Verilen komutların doğruluğunu sorgulamaksızın hızla çalışır.

* Bilinçaltı akıl yürütme yetisine sahip değildir.

* Gönderilen komutları iyi kötü ayıramaz.

İyi kötü, doğru yanlış başımıza gelen veyahut başımızdan geçen tüm olaylar bilinçaltımıza düşünce yoluyla aktarılır. Yani buradaki en kritik nokta; nasıl ve ne şekil düşündüğünüz. Öyle ki, sizin bilinçaltınıza gönderdiğiniz en ufak olumsuz düşünce, bilinçaltı nazarında nötürdür. Bilinçaltı bu noktada tarafsızdır, hemen belleğe işlemeye geçer. Siz ne zaman göndermiş olduğunuz olumsuz düşünceye pozitif bir düşünce geliştirir bunu sinyaller ile gönderirseniz, bilinçaltınıza doğruyu kabullendirmiş olursunuz.

İyi de bir şey anlamadım, ben kendimi kontrol edemiyorum bilinçaltımı nasıl hizaya getireyim diyorsanız; bundan sonraki satırları daha dikkatli okuyun.

Zihnimiz, düşünmeyi alışkanlık haline getiren bir sisteme bağlı. Zihnin düşünce alışkanlığı, bilinçaltında daha açık yaralar oluşturur, izler bırakır.

Nasıl yani?

Şöyle ki; pozitif düşünce sistemini duymuşsunuzdur. Zihnimize olumlu düşünce yatırımları yapıp, karşılığında olumlu sonuçlar aldığımız düşünce gücüdür. Şayet sizin zihniniz, bilinçaltınıza korku, kaygı, yapıcı yerine yıkıcı düşünceler gönderiyorsa, bilinçaltınızın bu terimlerle beslenmesi kaçınılmaz olacak. Olumsuz ve negatif düşünce ile beslenen bilinçaltı yeni bir komuta kadar ilk yüklenen inandırılan terimlerle beslenmeye devam edecek. Korkuyorsanız daha çok korkacağınız olaylarla karşılaşacak, kaygılıysanız daha çok kaygınızı tetikleyecek olaylara karışacaksınız.

Bu da demek oluyor ki, bilinçaltı gönderdiğiniz mesajlardan kendisine tüm hayatınızı etkileyecek şemalar oluşturuyor.

bilinc.jpg

BİLİNÇALTI ŞEMASI NEDİR?

İnsanoğlu doğuştan sabit ve kalıplaşmış fikirlerle dünyaya gelmez. Doğuştan öğrenme- araştırma- kavrama- bilgi edinme yetilerine sahiptir. Yaşantısıyla her an her saniye ve her koşulda bilgi edinen ve bunu kendisine deneyimleyebilen bireyin zihninde, tüm tutum ve davranışlar hakeza bilgiler bir yumak halini alır. Yuvarlanan yumak, hayatınızı o şekilde ilerletmenize sebep olur. Zamanla birden fazla şema oluşturan bilinçaltınız; kendi bünyesinde de şemaları dallara ayırır. Örneğin; ebeveyn şeması, arkadaş şeması, çocukluk şeması, insan şeması gibi.

Oluşturduğu şemalara ilerleyen yaşlarından kesitler yerleştirir. Ebeveyne ait iyi kötü ne varsa ebeveyn şemasına, dostluk adına ne yaşanmış ise dostluk şemasına gibi. Yüzleşemediği, onaramadığı, farkında olmaksızın bilinçaltında kalan gün yüzüne çıkmayan ne varsa gelecek yaşlarda ve süreçte, birey şemalarını destekleyecek korku ve olumsuzluklarla karşılaşır. Çünkü bilinçaltınız ve şemalarınız sizin düşünce gücünüz ile şekil olmakta. Temizlenmeyen onarılmayan şemalar, bilinçaltınızı pozitif gerçeklerden uzaklaştırıp negatif gerçeklerle bütünleştirir.

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ MÜMKÜN MÜ?

Hiçbir yaşanmışlık illa ki sıfıra sıfır temizlenmez zihnimizde. Bir fabrika ayarımızın olmadığını düşünüyorum bu konuda. Birtakım geçmiş temizleme yöntemleri ile aza indirgenebilir. Oluşan kötü şemalar yerine onları onarıcı şemalar ekleyerek hayata karşı tutum ve davranışlarımız olabildiğince normalleştirilmeye çalışılır. Burada iş aslında uzman desteği almadan önce bireyin kendisinde bitmekte. Bilinçaltı iyi kötüyü bilmez, ama siz iyi kötü ayrımı yapabilirsiniz. Hiç olmadık anda aklımıza gelen ‘ya sanırım bilinçaltıma işlemiş’ dediğiniz ne varsa o an olumsuz ve kötü tabuları yıkmak için alternatif düşünce geliştirmelisiniz. Geliştirdiğiniz düşünce var olan şemalarını daha yaşanılır kılacaktır.

Unutmayın ki, düşünce gücünüz muazzam bir yapıya sahip. Siz hangi yönü sularsanız, o yönde çiçek açacaksınız.

Düşünce gücünüz size hep kokulu pembe çiçekler sunsun…

Bu yazı toplam 6282 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53