Yapay Zeka İçin Ethernet Ağ Anahtarı: NVIDIA Spectrum-X

Yapay Zeka İçin Ethernet Ağ Anahtarı: NVIDIA Spectrum-X
NVIDIA, İtopya sponsorluğuyla katıldığımız Computex 2023 etkinliğindeki açılış konuşmasında şirketin çeşitli yeni ürünleri ve mevcut seriye yönelik geliştirmeleri duyurdu. Şirket, yeni bir Ethernet ağ anahtarı olan NVIDIA Spectrum-X adlı ürününü de ...

NVIDIA, İtopya sponsorluğuyla katıldığımız Computex 2023 etkinliğindeki açılış konuşmasında şirketin çeşitli yeni ürünleri ve mevcut seriye yönelik geliştirmeleri duyurdu. Şirket, yeni bir Ethernet ağ anahtarı olan NVIDIA Spectrum-X adlı ürününü de tanıttı.

Spectrum-X, NVIDIA tarafından iddia edildiği gibi yapay zeka (AI) yenilikleri düşünülerek tasarlanmış yeni ağ anahtarı. Ürün, NVIDIA BlueField-3 DPU’lu Spectrum-4 temeli üzerine inşa edilmiş. Anahtarın “1,7 kat daha iyi genel yapay zeka performansı ve güç verimliliğinin yanı sıra çok kiracılı ortamlarda tutarlı, öngörülebilir performans” sunduğunu iddia ediliyor.

NVIDIA, İsrail veri merkezinde NVIDIA HGX H100 sekiz GPU platformu, BlueField-3 DPU’lar ve Spectrum-4 anahtarlı tabanlı Dell PowerEdge XE9680 sunucularında konuşlandırılacak hiper ölçekli, üretken bir yapay zeka süper bilgisayarı olan Israel-1’de Spectrum-X’i kullanmayı planlıyor.

NVIDIA ayrıca, yeni Ethernet anahtarının çok yönlü olduğunu ve “Yapay zeka ağları için özel olarak oluşturulmuş dünyanın ilk 51 Tb/sn Ethernet anahtarı” olduğunu belirtti. Spectrum-X’in, bellek arabelleğini azaltmak için bir tıkanıklık kontrol yöntemi kullanarak trafiği mümkün olan en iyi şekilde yayabileceğini de belirtiliyor. Ayrıca NVIDIA, Spectrum-X’in bant genişliği kullanımını optimize etmek için kayıpsız veri aktarımı sunacağını iddia ediyor.

Spectrum-X, yüksek performans seviyelerini korurken ve minimuma indirirken yapay zeka bulutlarının büyümesini ve genişlemesini desteklemek ve ağ gecikmesini azaltmak için “tek bir anahtarla bağlanan eşi görülmemiş bir 256 200Gb/s bağlantı noktası ölçeği veya iki katmanlı bir yaprak omurga topolojisinde 16.000 bağlantı noktası sunuyor”.

Şirket, Spectrum-X’in yanı sıra Cumulus Linux, saf SONiC ve NetQ gibi SDK’ların yeni donanımı destekleyeceğini ve geliştiricilerin Spectrum-X anahtarına kolayca geçiş yapmalarını sağlayacağını da doğruladı. Şirket ayrıca şu anda BlueField DPU’lara güç sağlayan NVIDIA DOCA yazılım çerçevesini de içerecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.