Visual Studio Code 1.80 Terminal Görüntü Desteği Kazandı

Visual Studio Code 1.80 Terminal Görüntü Desteği Kazandı
Microsoft, Temmuz ayında yayınlansa da Haziran 2023 güncellemesi olarak belirtilen Visual Studio Code 1.80’in kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu güncellemede, entegre terminal artık görüntüleri doğrudan görüntüleyebiliyor. Ayrıca yeni güncellemeyle ...

Microsoft, Temmuz ayında yayınlansa da Haziran 2023 güncellemesi olarak belirtilen Visual Studio Code 1.80’in kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu güncellemede, entegre terminal artık görüntüleri doğrudan görüntüleyebiliyor. Ayrıca yeni güncellemeyle erişilebilirlik iyileştirmeleri ve daha fazlası var.

Terminaldeki görüntü desteği önceki Visual Studio Code sürümünde bir önizleme özelliğiydi ancak artık varsayılan olarak açık geliyor. Terminalde görüntüleri görüntülemek için, görüntü piksel verileri özel bir kaçış dizisi aracılığıyla terminale yazılmadan önce metne dönüştürülüyor.

Şu anda terminal sixel ve iTerm satır içi görüntü protokollerini desteklemektedir. Bu özelliği denemek için libsixel deposundan bir .six dosyası indirebilir ve terminalde cat komutunu ardından dosya adı gelecek şekilde kullanabilirsiniz. Terminale tipik bir PNG, GIF veya JPEG dosyası aktarmak istiyorsanız, imgcat python paketini yüklemeniz ve ardından imgcat’i çalıştırmanız, terminale dosya adını girmeniz gerekmektedir.

Microsoft erişilebilirlik iyileştirmeleriyle ilgili olarak, Erişilebilir Görünüm’ü açmak için yeni bir komut (Alt+F2) ekledi. Bu görünüm, Visual Studio Code ekran okuyucu kullanıcılarının içeriği karakter karakter ve satır satır incelemesine olanak sağlıyor. Copilot ses ipuçları da bu sürüme dahil edilmiş.

Güncellemeyle yapılan yenilikler şu şekilde;

  • Erişilebilirlik iyileştirmeleri: Daha iyi ekran okuyucu desteği için Erişilebilir Görünüm desteği, Copilot sesli ipuçları eklendi.
  • Daha iyi düzenleyici grubu ve sekmeleri yeniden boyutlandırma: Minimum sekme boyutunu ayarlayabilir ve gereksiz düzenleyici grubu yeniden boyutlandırmalarını önleyebilirsiniz.
  • Terminal görüntü desteği: Görüntüleri doğrudan entegre terminalde görüntüleyebilirsiniz.
  • mypy ve debugpy için Python uzantıları: Visual Studio Code için Python tip denetimi ve hata ayıklama için modüller eklendi.
  • WSL’ye uzak bağlantılar: Tüneller kullanarak uzak makinelerdeki WSL örneklerine bağlanın.

En son güncellemeyi almak için Visual Studio Code’u açın ve ardından Yardım > Güncellemeleri Kontrol Et’e tıklayın. Visual Studio Code web sitesinden yeni bir yükleyici de indirerek bu işlemleri yapabilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.