Virgin Galactic Halka Açık Uçuşlara Başlıyor

Virgin Galactic Halka Açık Uçuşlara Başlıyor
Yıllar süren geliştirme çalışmalarının ardından Virgin Galactic nihayet müşterileri uzaya götürmeye hazır. Şirket ilk ticari uzay uçuşu olan Galactic 01’in 27 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında fırlatılacağını doğruladı. Bu açılış görevi ...

Yıllar süren geliştirme çalışmalarının ardından Virgin Galactic nihayet müşterileri uzaya götürmeye hazır. Şirket ilk ticari uzay uçuşu olan Galactic 01’in 27 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında fırlatılacağını doğruladı. Bu açılış görevi, İtalya Hava Kuvvetleri ve Ulusal Araştırma Konseyi’nden üç kişiyi mikro yerçekimi araştırması yapması için taşıyacak. Şirket Haziran sonunda bir başlangıç öngörüyordu ancak şimdiye kadar bu zaman aralığını taahhüt etmemişti.

Şirketin şimdiden planlanmış uçuşları var. Galactic 02’nin Ağustos ayı başında fırlatılması ve özel bir mürettebat taşıması bekleniyor. Virgin Galactic daha sonra aylık olarak uçacak, ancak gelecekteki görevlerin ayrıntıları mevcut değil. İlk iki uçuş, şirketin internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Virgin, beşinci uzay uçuşu olan son ticari öncesi uçuş testini Mayıs ayı sonunda gerçekleştirdi. Ancak şirket bu noktaya gelene kadar çok sayıda gecikme ve olayla karşılamıştı. Şirket ilk SpaceShipTwo test uçuşlarını 2013 yılında tamamlamış ancak 2014 yılında VSS Enterprise’ın ölümcül kazasının ardından çalışmalarına ara vermişti. Uçuş testleri 2016 sonunda VSS Unity’nin süzülme testine kadar devam etmedi. Firma nihayet 2018’de uzaya ulaştı, ancak kurucusu Richard Branson’ın da yer aldığı ilk tam mürettebatlı uzay uçuşunu tamamlamak için 2021’e kadar beklemek zorunda kaldı.

İlk sefer Virgin Galactic’in geleceği için önemli. Şirket yıllardır zararına faaliyet gösteriyor ve sadece 2022 yılında 500 milyon dolardan fazla zarar etmiş. Ticari uçuşlar, bilet başına 450.000 dolarla bile bu yatırımları hızlı bir şekilde telafi etmeyecek, ancak şirkete önemli bir gelir kaynağı sağlayacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT