Teknoloji Şirketleri Yapay Zeka Modellerini İngiliz Hükümetiyle Paylaşacak

Teknoloji Şirketleri Yapay Zeka Modellerini İngiliz Hükümetiyle Paylaşacak
Birleşik Krallık ve Yapay Zeka

Birleşik Krallık’ın yapay zeka denetimi, bazı şirketlerin teknolojilerini doğrudan inceleme şansını da içerecek. Başbakan Rishi Sunak, Londra Teknoloji Haftası’nda yaptığı bir konuşmada Google DeepMind, OpenAI ve Anthropic’in araştırma ve güvenlik adına yapay zeka modellerine “erken veya öncelikli erişim” sağlama sözü verdiklerini açıkladı. Sunak, bu şekilde ideal olarak bu modellerin denetimlerini iyileştirebileceklerini ve hükümetin “fırsatları ve riskleri” tanımasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Teknoloji firmalarının Birleşik Krallık hükümetiyle hangi verileri paylaşacağı belli değil.

Duyuru; yetkililerin yapay zeka modellerinin hesap verebilirliği, güvenliği, şeffaflığı ve diğer etik kaygılarına ilişkin bir ilk değerlendirme yapacaklarını açıklamalarından haftalar sonra geldi. Ülkenin Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun bu konuda kilit bir rol oynaması bekleniyor. Birleşik Krallık ayrıca, etik ve teknik sorunları en aza indirirken İngiliz ekonomisini büyütmeyi amaçlayan “egemen” yapay zeka geliştirecek bir Temel Model Görev Gücü oluşturmak için ilk 100 milyon £ (yaklaşık 3 milyar TL) harcamayı taahhüt etti.

Sektör liderleri ve uzmanlar, yaratıcıların güvenliği yeterince dikkate almadan ilerledikleri endişesiyle yapay zeka gelişiminin geçici olarak durdurulması çağrısında bulunmuştu. OpenAI’nin GPT-4’ü ve Anthropic’in Claude’u gibi üretken yapay zeka modelleri potansiyelleri nedeniyle övgüyle karşılandı ancak aynı zamanda yanlışlıklar, yanlış bilgilendirme ve hile gibi suiistimaller konusunda endişelere neden oldu. Birleşik Krallık’ın bu hamlesi teorik olarak bu sorunları sınırlandırabilmeyi ve sorunlu modelleri daha fazla zarar vermeden yakalayabilmeyi umut ediyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT