Sony, PS5 Oyunlarının Bulut Akışı Üzerinden Dahili Testlerine Başladığını Açıkladı

Sony, PS5 Oyunlarının Bulut Akışı Üzerinden Dahili Testlerine Başladığını Açıkladı
Sony, 2014 yılından bu yana PlayStation oyun kütüphanesinin bir kısmının bulut sunucusundan akışını desteklese de, bu desteği önceki konsol nesilleri için üretilen oyunlarla sınırlandırmıştı. Bugün Sony, ilk kez PlayStation 5 kütüphanesindeki ...

Sony, 2014 yılından bu yana PlayStation oyun kütüphanesinin bir kısmının bulut sunucusundan akışını desteklese de, bu desteği önceki konsol nesilleri için üretilen oyunlarla sınırlandırmıştı.

Bugün Sony, ilk kez PlayStation 5 kütüphanesindeki oyunları buluttan yayınlamak için dahili testlere başladığını duyurdu. Sony, PS5 bulut oyun testlerinin “şu anda erken aşamalarda” olduğunu da belirtti.

Şu anda bu özelliğin ne zaman halka açılacağına dair bir bilgi yok. Ancak açılsa bile PlayStation Plus Premium aboneliği olan kişiler tarafından kullanılabilecek. Hatta şu anda bu aboneler 800’den fazla PS4, PS3 ve daha eski oyununu PS5’te ve Windows PC platformunda oynayabiliyor.

Sony yaklaşık on yıldır oyun bulutu yayın hizmetleri sunsa da, şirketin CEO’su Kenichiro Yoshida birkaç hafta önce teknolojinin hâlâ çok zor olduğunu itiraf etti. Bulut oyunları oynarken yaşanan yüksek gecikme süresini bir endişe kaynağı olarak gösterdi.

Bulutta oyun oynamak hâlâ zor olsa da Sony, PS5 hayranlarına oyunlarını evlerindeki TV’lerinden uzakta oynamanın bir yolunu sunmayı planlıyor. Project Q kod adıyla bilinen bir ürünü ortaya çıkardı. Temel olarak Sony’nin DualSense kontrol cihazının ortasında büyük bir ekran bulunan versiyonu diyebiliriz.

Cihaz sahibinin PS5 konsoluna bağlanarak oyun kütüphanesine erişebilmesini ve oyun oynayabilmesine olanak tanıyacak. 2023’ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT