Reddit Uygulaması Apollo, 30 Haziran’da Kapanıyor

Reddit Uygulaması Apollo, 30 Haziran’da Kapanıyor
Reddit’in API erişimi için ücret alma yönündeki tartışmalı kararı, Apollo’nun yaratıcısının üçüncü taraf uygulamasını kapatmasına neden oldu. Christian Selig Twitter’da “Apollo 30 Haziran’da kapanacak” diye yazdı. “Reddit’in son kararları ve ...

Reddit’in API erişimi için ücret alma yönündeki tartışmalı kararı, Apollo’nun yaratıcısının üçüncü taraf uygulamasını kapatmasına neden oldu. Christian Selig Twitter’da “Apollo 30 Haziran’da kapanacak” diye yazdı. “Reddit’in son kararları ve eylemleri maalesef Apollo’nun devam etmesini imkansız hale getirdi.”

Apollo üzerinde çalışan tek geliştirici olan Selig, geçen hafta değişikliklerle ilgili alarm zilini çaldı. Reddit’in 19 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni kurallarına göre uygulamayı olduğu gibi çalıştırmanın kendisine yılda yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Selig, Reddit’te yayınlanan bir yazıda, iddia edilen bir yanlış anlaşılmanın ardından sitenin bazı moderatörleriyle yaptığı görüşmeler sırasında şirketi kendisine iftira atmakla suçladı. Reddit’e, Apollo’dan gelen yüksek hacimli API çağrılarının şirkete önemli miktarda paraya mal olması durumunda (yani yılda 20 milyon dolar civarında), “Apollo’yu bitirmek için bana bir çek kesmenizi önerdim. Hatta bunun yarısına ya da altı aylık değerine bunu yapabileceğimi söyledim: 10 milyon dolar.”

Selig, Reddit temsilcilerinin sözlerini bir tür tehdit olarak yanlış anladıkları için özür dilediklerini söyledi. Yine de, CEO Steve Huffman’ın moderatörlere “Apollo bizi tehdit etti, Reddit onlara 10 milyon dolar verirse “kolaylaştıracaklarını” söyledi. Perde arkasındaki bu adam bizi zorluyor. Bizi tehdit ediyor.”

Apollo geliştiricisi, bu iddiaların uygulaması için tabuttaki son çivi olduğunu öne sürdü. “Reddit’in, beni yanlış anladıkları için hemen özür diledikleri gerçeği ortadayken, onları tehdit ettiğimi söyleyerek şirket içi çalışanlara veya halka beni karalamasını istemiyorum” diye yazdı. “Sonunda bu durumun telafi edilebileceğini düşünmediğim sonucuna vardım.” Selig, yılda ortalama 10 dolar ödeyen yaklaşık 50.000 abonesi olan Apollo’yu muhtemelen satmayacağını söyledi.

Reddit’in API değişikliklerini duyurmasının ardından topluluktan bu değişikliklere karşı hızlı bir tepki geldi. Şirket, API’yi bazı erişilebilirlik uygulamalarına ücretsiz olarak sunarak belirli bir dereceye kadar geri adım attı. Bununla birlikte, birçok büyük subredditin moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için en az 48 saat boyunca bu subredditleri kullanılamaz hale getirmeyi planlıyor. Eleştirmenler yeni kuralların platformu birçok kullanıcı için erişilemez hale getireceğini iddia ediyor.

Selig’in açıklamasından kısa bir süre sonra, RIF’in (eski adıyla Reddit is Fun) arkasındaki geliştirici, bu uygulamanın da 30 Haziran’da kapatılacağını söyledi. Reddit’in API fiyatlandırması ve üçüncü taraf uygulamaların reklam göstermesine izin verme gibi konularda “ne yazık ki uzlaşma konusunda tutarlı bir isteksizlik gösterdiğini” belirtti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.