Paul McCartney, The Beatles İçin Son Şarkısını Yapay Zeka ile Yaratacak

Paul McCartney, The Beatles İçin Son Şarkısını Yapay Zeka ile Yaratacak
Yapay zeka destekli vokaller sadece bootleg şarkılar için değil. Paul McCartney, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada, bir John Lennon demosunu The Beatles için son bir şarkıya dönüştürmek üzere yapay zeka kullandığını açıkladı. Teknoloji, Lennon’ın ...

Yapay zeka destekli vokaller sadece bootleg şarkılar için değil. Paul McCartney, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada, bir John Lennon demosunu The Beatles için son bir şarkıya dönüştürmek üzere yapay zeka kullandığını açıkladı. Teknoloji, Lennon’ın sesinin çıkarılmasına yardımcı olarak bitmiş bir besteye karıştırılabilecek “saf” bir versiyon elde edilmesini sağladı. McCartney, parçanın bu yıl içinde yayınlanacağını söylüyor.

McCartney şarkının adını vermedi, ancak Lennon’ın diğer eski Beatle için kasetlere koyduğu 1978 tarihli bir aşk şarkısı olan “Now and Then” olduğuna inanılıyor. The Guardian, şarkının “Free As A Bird” albümünde yer alan parçaların yanında yayınlanmasının düşünüldüğünü, ancak şarkıda çok fazla bir şey olmadığını belirtiyor. Sadece bir nakarat, kaba bir altyapı ve hafif dizeler. George Harrison’ın kötü olduğunu düşünmesinin ardından Beatles şarkıyı reddetti ve Lennon’ın dairesinden gelen elektrik vızıltısı da işe yaramadı.

Yeniden canlandırma için ilham, diyalog editörü Emile de la Rey’in Peter Jackson belgeseli Get Back’te yapay zekanın Beatles’ın seslerini enstrümanlardan ve diğer seslerden ayırdığı çalışmasından gelmiş. McCartney, bu teknolojinin şarkı üretiminde “bir tür hareket alanı” sağladığını da sözlerine ekliyor.

Bugüne kadar müzik şirketleri telif hakkı nedeniyle yapay zekaya pek sıcak bakmadı. Yaratıcılar, yakın zamanda Drake ve The Weeknd arasında yapılan fantastik işbirliği gibi, ünlü sanatçılara aslında hiç üretmedikleri şarkıları “söyletmek” için algoritmalar kullandılar. Ancak bu farklı, McCartney, halka ulaşamayacak bir parçayı kurtarmak için yapay zekayı kullanıyor. Başka sanatçıların da bu tekniği kullanarak kötü çalışmalarını kurtarmaları mümkün görünüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.