NVIDIA CEO’su: Yapay Zeka Bizi Yüceltse de Gamer’ları Hiçbir Zaman Unutmayacağız

NVIDIA CEO’su: Yapay Zeka Bizi Yüceltse de Gamer’ları Hiçbir Zaman Unutmayacağız
NVIDIA, şirketinin üç aylık gelir beklentilerini %13 oranında aşmayı başardı. Yani bu demek oluyor ki NVIDIA beklenenden %13 daha fazla gelir elde etti. Geçen hafta da şimdiye kadarki en büyük ikinci “tek günlük sermaye artışını” kaydetti. Bir gün ...

NVIDIA, şirketinin üç aylık gelir beklentilerini %13 oranında aşmayı başardı. Yani bu demek oluyor ki NVIDIA beklenenden %13 daha fazla gelir elde etti. Geçen hafta da şimdiye kadarki en büyük ikinci “tek günlük sermaye artışını” kaydetti.

Bir gün içinde NVIDIA’nın piyasa değeri 224,19 milyar dolar artarak, PetroChina’nın 2007’deki çığır açan 597 milyar dolarlık piyasa artışından sonraki en büyük tek günlük artışa imza attı. Şirket şu anda Alphabet, Apple, Amazon ve Microsoft’tan oluşan Büyük Teknoloji kulübüne yani trilyon dolarlık sermaye kulübüne çok çok yakın.

Bu inanılmaz başarı büyük ölçüde NVIDIA’nın yapay zeka donanım ve yazılımına zamanında yaptığı yatırımlardan kaynaklanıyor. Nitekim, donanım meslektaşlarımız tarafından özetlendiği gibi, CEO Jensen Huang’ın Computex 2023 açılış konuşması büyük ölçüde yapay zeka haberleri ve duyurularına odaklandı. Bununla birlikte, Technopat okuyucularının çok iyi bildiği gibi, NVIDIA var olduğu otuz yıl boyunca bir ekran kartı birimi (GPU) üreticisi olarak biliniyordu.

Computex 2023’teki yuvarlak masa soru-cevap toplantısında PC World’den Gordon Ung, NVIDIA CEO’su Jensen Huang’a PC oyuncularının şirketin dikkatinin başka bir yöne kaymasından korkmakta haklı olup olmadığını sordu. Huang, ilk yapay zeka projesinin oyuncular için DLSS olduğunu vurgulayarak yapay zekanın kendilerini yüceltse de aslında tamamen oyunculara odaklı çalıştıklarını belirtti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT