Microsoft, Cortana Windows Uygulaması Desteğini Sonlandırıyor

Microsoft, Cortana Windows Uygulaması Desteğini Sonlandırıyor
Microsoft, Cortana Windows Uygulaması desteğinin 2023 içinde sona ereceğini duyurdu. Windows Cortana uygulamasının sonu, Microsoft’un web sitesindeki bir destek notuyla açıklandı. Sayfa, uygulamanın desteğinin ne zaman kapatılacağı konusunda 2023’te ...

Microsoft, Cortana Windows Uygulaması desteğinin 2023 içinde sona ereceğini duyurdu.

Windows Cortana uygulamasının sonu, Microsoft’un web sitesindeki bir destek notuyla açıklandı. Sayfa, uygulamanın desteğinin ne zaman kapatılacağı konusunda 2023’te belirli bir tarih sunmasa da Cortana’nın mobil uygulamalarda Outlook için dijital asistan olarak devam edeceğini söylüyordu.

Destek sayfası, Microsoft’un Cortana gibi dijital asistanlardan Bing Chat, Microsoft 365 Copilot ve yakın zamanda duyurulan Windows Copilot gibi AI asistanları lehine uzaklaştığını açıkça ortaya koyuyor. Cortana’ya alternatif olarak Windows 11’deki tümleşik sesli erişim özelliğinden de bahsedildi.

Microsoft, Cortana’yı ilk olarak 2014 yılında Apple’ın iOS sanal asistanı Siri ile rekabet etmenin bir yolu olarak piyasaya sürdü. Öte yandan, Cortana hiçbir zaman tam olarak benimsenmedi ve 2021’de iOS ve Android uygulamalarına yönelik desteği sonlandırdı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT