Microsoft, Activision Blizzard İçin FTC’ye Karşı Çıktığı Son Davayı da Kazandı

Microsoft, Activision Blizzard İçin FTC’ye Karşı Çıktığı Son Davayı da Kazandı
Microsoft, ABD Federal Ticaret Komisyonu’na karşı verdiği son hukuk mücadelesinin galibi olarak ilan edildi. Haziran ayı sonunda yapılan beş günlük duruşmanın ardından Yargıç Jacqueline Scott Corley, FTC’nin Microsoft’un oyun yayıncısı Activision ...

Microsoft, ABD Federal Ticaret Komisyonu’na karşı verdiği son hukuk mücadelesinin galibi olarak ilan edildi. Haziran ayı sonunda yapılan beş günlük duruşmanın ardından Yargıç Jacqueline Scott Corley, FTC’nin Microsoft’un oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın almak için 69 milyar dolarlık anlaşmayı bozmasını engelleyecek ihtiyati tedbir talebini reddetti.

Yargıç Corley kararında Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için “yazılı, kamuya açık ve mahkemede” bir dizi taviz verdiğini belirtti ve sözlerine şunları ekledi:

“Bu davada mahkemenin sorumluluğu çok kısıtlıdır. Mevcut koşullara rağmen, mahkeme FTC’nin idari davasının sonuçlanmasını beklerken satın alımın durdurulup durdurulmayacağına karar vermesi gerekir. Açıklanan nedenlerle mahkeme, FTC’nin söz konusu satın alımın bu sektördeki rekabeti önemli ölçüde azaltabileceği iddiasında başarılı olma olasılığı kalmadığına kanaat getirmiştir.”

Microsoft Başkanı Brad Smith hakimin kararının ardından Twitter’da açıklama yayınladı:

“San Francisco’daki mahkemeye bu hızlı ve kapsamlı karar için minnettarız ve diğer yargı bölgelerinin de çözümün zamanında gelmesi için çalışmaya devam etmesini umuyoruz. Bu süreç boyunca tutarlı bir şekilde gösterdiğimiz gibi, düzenleyici kaygıları gidermek için yaratıcı ve işbirlikçi bir şekilde çalışmaya kararlıyız.”

FTC hâkimin kararına itiraz edebilir ve bunun için 14 Temmuz Pasifik saatiyle 11:59’a kadar süresi mevcut. Temyize gidilmediğini varsayarsak, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili diğer bir sorun, Nisan ayı sonunda satın alma işlemini engelleme kararı alan Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi. Microsoft bu karara itiraz etmişti ve bu itirazın Temmuz ayı sonunda İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi tarafından görüşülmesi planlanıyor.

Microsoft’un anlaşmayı son kabul tarihinden önce tamamlayabileceği ve CMA’nın kararını görmezden gelebileceği yönünde bazı söylentiler var. Ancak temyiz duruşmasının birkaç hafta sonra yapılacak olması nedeniyle, Microsoft ve Activision Blizzard’ın bu süreyi uzatmak için görüşmeler yapması daha olası geliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.