Meta, Quest’i Küçük Çocukların da Kullanmasını İstiyor

Meta, Quest’i Küçük Çocukların da Kullanmasını İstiyor
Meta; Quest’in hedef kitlesini, küçük yaştaki çocukları da dahil ederek genişletmek istiyor. Facebook’un sahibi, bu yıl içinde ebeveyn kontrollü hesaplar sunarak Quest 2 ve 3 hesaplarının yaşını 13’ten 10’a indirecek. Çocuklar hesap açmak, uygulama ...

Meta; Quest’in hedef kitlesini, küçük yaştaki çocukları da dahil ederek genişletmek istiyor. Facebook’un sahibi, bu yıl içinde ebeveyn kontrollü hesaplar sunarak Quest 2 ve 3 hesaplarının yaşını 13’ten 10’a indirecek. Çocuklar hesap açmak, uygulama indirmek ve halihazırda mevcut olan yazılımlara erişimi engellemek için ebeveynlerinin onayına yine de ihtiyaç duyacak. Bu yetişkinler zaman sınırları da ekleyebilecek.

Şirket sıkı gizlilik kontrolleri uyguladığını söylüyor. Meta, ebeveynlerin çocuklarının yaşını gönüllü olarak belirtmeleri halinde “yaşa uygun” uygulama önerileri sunacak. Ayrıca, çocuklara reklam gösterilmeyecek. Bu genç kullanıcıların Meta Horizon profilleri varsayılan olarak özel olacak ve takip ve aktif durum güncellemeleri için onay gerektirecek. Horizon Worlds, kullanıcıların 13 yaş ve üzerinde olmasını gerektirmeye devam edecek.

Meta bunu eğitim için büyük bir olanak olarak tanımlıyor. Meta Quest’le çocukların sanal bilim dersleri ve bir dizi eğitici oyun eğlenebileceğini belirten şirket mağazadaki eğitici oyunların çoğu 10 yaş ve üzeri için derecelendirilmiş olduğunu bu nedenle materyal sıkıntısı yaşanmayacağını da belirtiyor.

Bu durumun sorunsuz olup olmayacağı ise başka bir konu. Meta’nın politikaları teorik olarak 13 yaşından küçük çocukların kişisel verilerinin ebeveyn izni olmadan toplanmasını yasaklayan COPPA (Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası) ile uyumlu. New York Times’ın kaynakları, Meta’nın planları düzenleyicilerle görüşmeye başladığını iddia ediyor. Ancak güvenlik konusunda endişeler var. Sanal gerçeklik uygulamaları, özellikle de sosyal olanlar, tacize ve benzeri istismarlara eğilimli. Meta’ysa genç kullanıcıları üçüncü taraf uygulamalarda olacaklardan koruyamaz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.