Japonya 2025 Yılında Uzaydan Güneş Enerjisi Işınlamaya Çalışacak

Japonya 2025 Yılında Uzaydan Güneş Enerjisi Işınlamaya Çalışacak
Japonya ve ülkenin uzay idaresi JAXA, onlarca yıldır uzaydan güneş enerjisi ışınlamayı mümkün kılmak için uğraşıyor. JAXA bilim insanları 2015 yılında 1.8 kilowatt gücü, yani bir elektrikli su ısıtıcısına yetecek enerjiyi 50 metreden daha uzun bir ...

Japonya ve ülkenin uzay idaresi JAXA, onlarca yıldır uzaydan güneş enerjisi ışınlamayı mümkün kılmak için uğraşıyor. JAXA bilim insanları 2015 yılında 1.8 kilowatt gücü, yani bir elektrikli su ısıtıcısına yetecek enerjiyi 50 metreden daha uzun bir mesafeden kablosuz bir alıcıya başarıyla ışınladığında ülke bir atılım gerçekleştirmişti. Şimdi Japonya bu teknolojiyi gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor.

Nikkei’nin haberine göre bir Japon kamu-özel sektör ortaklığı 2025 gibi erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi ışınlama girişiminde bulunacak. Kyoto Üniversitesi profesörlerinden Naoki Shinohara tarafından yürütülen ve 2009 yılından bu yana uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan proje, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirmeyi deneyecek. Bunlar daha sonra topladıkları güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya çalışacak.

Dünya’ya enerji göndermek için yörüngedeki güneş panelleri ve mikrodalgaların kullanılması ilk kez 1968 yılında önerilmişti. O zamandan bu yana aralarında Çin ve ABD’nin de bulunduğu birkaç ülke bu fikrin peşinden koşmak için zaman ve para harcadı. Bu teknoloji cazip çünkü yörüngedeki güneş panelleri potansiyel olarak sınırsız yenilenebilir enerji kaynağını temsil ediyor. Uzayda, güneş panelleri günün hangi saatinde olursa olsun enerji toplayabilir ve ürettikleri gücü ışınlamak için mikrodalgalar kullandıklarından bulutlar da bir sorun teşkil etmez.

Bununla birlikte, Japonya uydularını başarıyla konuşlandırsa bile, teknoloji yine de gerçek olmaktan çok bir bilim kurgu edası veriyor. Zira 1 gigawatt ya da yaklaşık bir nükleer reaktör kadar güç üretebilecek bir uydu dizisinin mevcut teknolojilerle üretilmesi yaklaşık 7 milyar dolara mal oluyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT