İsviçre, Tren Raylarının Arasına Güneş Panelleri Kuruyor

İsviçre, Tren Raylarının Arasına Güneş Panelleri Kuruyor
Nasıl Kurulacak?

İsviçreli girişim Sun-Ways, İsviçre’deki demiryolu raylarına güneş panelleri yerleştiriyor. Panellerin, ülkenin Federal Ulaştırma Ofisi’nin onayının ardından Buttes tren istasyonu yakınındaki raylar arasındaki boşluğa ‘halı gibi’ serildiği belirtilmiş.

Aslında Sun-Ways, demiryolu raylarına güneş panelleri yerleştirmeye başlayan ilk şirket değil. Fast Company‘nin haberine göre, İtalyan yenilenebilir enerji şirketi Greenrail ve İngiliz teknoloji firması Bankset Energy de benzer teknolojiler üzerinde çalışıyor, ancak İsviçre’deki deney iki nedenden dolayı dikkate değer.

Birincisi, Sun-Ways standart boyutlu paneller kullanırken, diğer iki şirket demiryolu rayları arasına sığdırmak için daha küçük paneller kullanıyor. İkincisi, panel döşeme işleminin tamamı Sun-Ways tarafından otomatik hale getirilmiş.

Sun-Ways, bu yaz 560.000 dolar maliyetle tamamlanması beklenen pilot projede Neuchâtel kenti yakınlarındaki 140 metrelik demiryolu hattına 60 güneş paneli yerleştirmek için normal bir tren kullanacak. Bu çok fazla bir şey değil, ancak bir başlangıç ve önümüzdeki yıllarda daha büyük ve daha iyi şeylere yol açabilecek bir başlangıç.

Başlangıç olarak, proje tarafından üretilen elektriğin tamamı bölgedeki hanelere güç sağlayacak, ancak gelecekte gücün bir kısmı trenleri çalıştırmak için kullanılabilir. Sun-Ways kurucu ortağı Baptiste Danichert’e göre, İsviçre demiryolu ağının 5.000 km’lik kısmının tamamının güneş panelleriyle kaplanması yılda 1 gigawatt’a kadar enerji üretebilir ki bu da yaklaşık 750.000 eve güç sağlamaya yeter.

Sun-Ways, panelleri yerleştirmek üzere özel aletlerle donatılmış normal bir tren kullanıyor. Gelecekte şirket, biri panelleri depolamak diğeri de yerleştirmek için iki vagonu olan özel bir olarak kullanmayı planlıyor. Panellerin bakım ya da onarıma ihtiyaç duymadıkları sürece raylar üzerinde kalması beklenmekte. Bu durumda, aynı tren panelleri sökmek için bir kez daha rayların o kısmında çalışacak.


Tren Raylarının Arasına Güneş Panelleri Kurulmas

Çoğu çevreci yenilenebilir enerji kullanımının artmasından memnun olsa da bazıları bu gelişmeye daha temkinli. Temiz enerji savunuculuğu grubu Freeing Energy Project’in kurucusu Bill Nussey’e göre bu deney ancak “trenlerden kaynaklanan enkaz, paneller arasındaki coğrafi mesafe ve şebekeye bağlantı noktası gibi bir dizi büyük zorluğun üstesinden gelinebilirse” başarılı olacaktır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT