iOS 17, Sinematik Videoları Harici Uygulamaların Düzenlemesine İzin Verecek

iOS 17, Sinematik Videoları Harici Uygulamaların Düzenlemesine İzin Verecek
iOS 17, geliştiricilerin üçüncü taraf uygulamalarda Sinematik modda video oynatmayı ve düzenlemeyi desteklemesini sağlayan yeni bir Cinematic API içeriyor. Apple’ın geliştirici belgelerinde “Sinematik yazılım çerçevesi, Kamera uygulamasının ...

iOS 17, geliştiricilerin üçüncü taraf uygulamalarda Sinematik modda video oynatmayı ve düzenlemeyi desteklemesini sağlayan yeni bir Cinematic API içeriyor.

Apple’ın geliştirici belgelerinde “Sinematik yazılım çerçevesi, Kamera uygulamasının Sinematik moduyla kaydedilen filmlere profesyonel düzeyde düzenleme ve oynatma özellikleri eklemenizi sağlar. Bunlar, Final Cut Pro, Fotoğraflar ve iMovie gibi uygulamalarda kullanılan özelliklerin aynısıdır. Örneğin bu, uygulamalarınızın filmlerde odak mesafesini ve diyaframı değiştirerek kayıttan sonra bile bokeh efekti oluşturmasını sağlar.” ifadelerine yer veriliyor.

Apple, iPhone 13 ve daha yeni modellerde Kamera uygulamasında Sinematik modu sunuyor. Profesyonel Hollywood filmlerinden ilham alan özellik, kullanıcıların sığ alan derinliği ve özneler arasında otomatik odak değişiklikleri ile video kaydetmelerine olanak tanıyor.

Sinematik mod, odağı sorunsuz bir şekilde bir konudan diğerine kaydırmak için “rack odağı” adı verilen bir teknik kullanıyor. Mod bunu, odağı bir sahnedeki özneye kilitleyerek ve alan derinliği elde etmek için arka planı bulanıklaştırarak yapıyor. Daha sonra kamerayı yeni bir özne üzerinde merkeze hareket ettirirseniz veya sahneye yeni bir özne girerseniz, Sinematik mod otomatik olarak odak noktasını bu yeni özneye çeviriyor ve arka planı bulanıklaştırıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT