iOS 17 ile Gelecek 5 Yeni AirDrop Özelliği

iOS 17 ile Gelecek 5 Yeni AirDrop Özelliği
1. NameDrop

AirDrop, iOS 7′de kullanıma sunulduğundan bu yana iPhone kullanıcılarının fotoğraf, video, belge ve daha fazlasını yakındaki Apple aygıtlarıyla kolay bir şekilde paylaşmaları için tercih edilen bir araç haline geldi.

Araç bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen yıllar içinde çok fazla değişime uğraşamadı. Ancak bu yıl Apple, AirDrop’u her zamankinden daha güçlü hale getirecek birkaç yeni özellik getirerek işleri bir adım öteye taşıyor. İşte iOS 17 ile gelecek 5 Yeni AirDrop özelliği:

NameDrop, Apple’ın iOS 17 önizlemesinde öne çıkan yeni AirDrop özelliğiydi. Özellik sayesinde yeni birini aramak veya mesaj atmak için numaranızı yazmak yerine telefonunuzu onun telefonunun yanında tutarak iletişim bilgilerinizi kolayca paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca özelliğin bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak güncellemeyle iPhone ve Apple Watch arasında da kullanılabileceğini belirtelim.


NameDrop

NameDrop ile benzer çalışan özellik ile aynı telefondan telefona yakınlık hareketi kullanarak kullanıcıların fotoğraf ve dosya gibi içerikleri paylaşmasına da olanak tanıyor. İki telefonu birbirine yaklaştırmak AirDrop üzerinden aktarımı başlatıyor ve böylece paylaşım sayfası aracılığıyla AirDrop cihaz konumlandırıcısından kişiyi manuel olarak seçmiyorsunuz.


Yeni AirDrop hareketi

AirDrop’un şu anki çalışma biçiminde herhangi bir aktarımın tamamlanması için diğer kişinin cihazına yakın olmanız gerekir. Eğer menzilden çıkarsanız aktarım başarısız olur ve içerik paylaşılmaz. Ancak iOS 17’de AirDrop menzilinden çıksanız bile biriyle paylaşmaya çalıştığınız içerik internet üzerinden güvenli ve tam kalitede gönderilmeye devam eder.


İnternet üzerinden AirDrop Paylaşımı

Telefonları yan yana tutmak SharePlay aracılığıyla paylaşılan bir etkinliği başlatmak için de kullanılabilir. Bu sayede iki kullanıcı da birlikte müzik dinleyebilir veya film izleyebilir. Yeni SharePlay API sayesinde üçüncü taraf geliştiriciler uygulamalarının bu hareketi desteklemesini sağlayabilir ve ayrı cihazlarınızı kullanırken aynı oyuna birlikte girmenize veya aynı yayını izlemenize olanak tanır.


SharePlay

AirDrop ile ilgili uzun süredir devam eden sorunlardan biri de gerçekten görmek isteseniz de istemeseniz de cihazınızın ekranında paylaşılması önerilen içeriğin bir önizlemesini görüntülemesidir. Bu durum insanların istenmeyen çıplak ve müstehcen görüntülere maruz kalmasına neden oluyordu. Apple, iOS 17’de bunu önlemek için AirDrop üzerinden gönderilen ve çıplaklık gibi hassas içeriğe sahip olabilecek görüntüleri otomatik olarak bulanıklaştıracak.


Müstehcen görüntü engelleme

Etiketler :
HABERE YORUM KAT