Intel Yeni Fabrikasını İsrail’de Açıyor

Intel Yeni Fabrikasını İsrail’de Açıyor
Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan çip kıtlığının ardından Intel gibi çip üreticileri üretim yaptıkları yerleri çeşitlendirmeleri gerektiğine karar verdi. Bloomberg’in haberine göre, İtalya’da bir tesis açmayı kabul ettikten sadece aylar sonra ...

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan çip kıtlığının ardından Intel gibi çip üreticileri üretim yaptıkları yerleri çeşitlendirmeleri gerektiğine karar verdi. Bloomberg’in haberine göre, İtalya’da bir tesis açmayı kabul ettikten sadece aylar sonra, şirket bu kez İsrail için başka bir yatırımı duyurdu.

Habere göre anlaşma “prensipte kabul edildi” ancak hala “ön hazırlık” aşamasında. Anlaşmanın pek çok detayı bilinmemekle birlikte, Intel’in 25 milyar dolar yatırım yaparak İsrail’de binlerce yeni istihdam alanları yaratacağı tahmin ediliyor.

Yeni fabrikanın yerinin Tel Aviv’in güneyindeki Kiryat Gat’ta olması bekleniyor. Operasyonlar 2027 yılında başlayacak ve en az 2035 yılına kadar devam edecek. Intel, İsrail’deki genişlemesinin, gelecekteki üretim ihtiyaçlarını karşılama ve şirketin 2021 yılında duyurduğu IDM (entegre cihaz üretimi) 2.0 modelini destekleme taahhüdünün bir parçası olduğunu söyledi.

Bu genişleme, Intel’in 1974 yılında faaliyete geçmesinden bu yana İsrail’de sahip olduğu alanın üzerine inşa edilecek. Intel şu anda İsrail’de yaklaşık 12.000 işçi istihdam ediyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT