Intel Xeon Granite Rapids-D İki Farklı Modelde Sunulacak

Intel Xeon Granite Rapids-D İki Farklı Modelde Sunulacak
Intel kısa bir süre önce resmi komut seti kılavuzunda Lunar Lake ve Arrow Lake ile birlikte Granite Rapids-D mimarisi hakkında bazı ayrıntıları açıkladı. İletişim ve ağ sektörünü hedefleyen yeni bir Xeon-D serisi gelecek. Bu seri 2024’ten önce yani ...

Intel kısa bir süre önce resmi komut seti kılavuzunda Lunar Lake ve Arrow Lake ile birlikte Granite Rapids-D mimarisi hakkında bazı ayrıntıları açıkladı. İletişim ve ağ sektörünü hedefleyen yeni bir Xeon-D serisi gelecek. Bu seri 2024’ten önce yani Ice Lake-D serisinden iki yıl sonra piyasaya sürülecek.

Granite Rapids-D, Granite Rapids’in veri merkezleri için tasarlanan SP ve AP versiyonlarından farklıdır. Xeon-D serisinin iki çeşidi olacak, biri HCC (Yüksek Çekirdek Sayısı) diğeri ise XCC (Aşırı Yüksek Çekirdek Sayısı) zarı olmak üzere her ikisi de BGA-4368 soketini kullanacak, ancak farklı konfigürasyonlara sahip olacaklar.

HCC varyantında bir LCC zarı ve dört bellek kanalı bulunurken, XCC varyantında bir HCC zarı ve sekiz bellek kanalı bulunacak. XCC varyantında ayrıca iki I/O zarı bulunurken HCC varyantında ise bir tane olacak. XCC varyantında iki I/O zarı bulunmasının nedeni PCIe Express 5.0 ve 4.0, CXL arayüzü, Ethernet ve Hızlandırmalar için daha fazla bağlantı ve esneklik sağlamasından kaynaklı. Zarlardan bir tanesi CPU için bu işlevleri yerine getirirken, öbürü ise Ethernet ve Hızlandırmalar için ek seçenekler sunacak.


Intel Xeon Granite Rapids-D İçin Sızdırılan Anakart Tasarımı

Xeon Granite Rapids-D için sızdırılan ilk anakart düzeni de karmaşık tasarımı, ağ ve bağlantı seçeneklerinin bolluğunu gösteriyor. Granite Rapids-D halen geliştirme aşamasında ve Intel, Xeon Granite Rapids’in hangi versiyonunun piyasaya ilk olarak çıkacağını doğrulamadı. Ancak bu mimarinin resmi kılavuzda yer alması Intel’in yol haritasında ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.