“i” Harfine Elveda: Intel İşlemciler Artık Core ve Core Ultra Olarak Adlandırılacak

“i” Harfine Elveda: Intel İşlemciler Artık Core ve Core Ultra Olarak Adlandırılacak
Intel Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, Twitter’da şirketin 2023’te piyasaya süreceği Meteor Lake tabanlı çipler için CPU’larında bazı marka değişiklikleri yapacağını paylaşmıştı. Bugün şirket, Meteor Lake’in piyasaya sürülmesiyle ...

Intel Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, Twitter’da şirketin 2023’te piyasaya süreceği Meteor Lake tabanlı çipler için CPU’larında bazı marka değişiklikleri yapacağını paylaşmıştı.

Bugün şirket, Meteor Lake’in piyasaya sürülmesiyle birlikte bu yılın ikinci yarısında ana tüketici CPU’larını Core ve Core Ultra aileleri olarak yeniden pazarlayacağını duyurarak bu değişiklikleri doğruladı.

Şirketin bu duyurusu, şirketin mobil çipleri için Pentium ve Celeron markalarını kaldırmaya karar vermesinden bir yıl sonra geldi. Bu yıldan itibaren sadece Processor olarak pazarlanacaklarını söyledi.

Yeni CPU isimleri, bir süredir Intel’in çip markasının bir parçası olan “i” harfinden de kurtulacak. Meteor Lake tabanlı CPU’lardan başlayarak, Intel bunları yalnızca sayılarla adlandıracak.

Nesil numarası hâlâ işlemci numarasının bir parçası olacak ancak artık Intel CPU’nun adının önünde kullanılmayacak. Şu andan itibaren Core CPU serisi şirketin daha ana akım çipleri için kullanılırken, yeni Core Ultra markası “en gelişmiş istemci işlemcileri” için kullanılacak.

Intel’in Başkan Yardımcısı ve İstemci Bilişim Grubu Satış Genel Müdürü Caitlin Anderson’a göre bu değişiklikler, Intel tabanlı PC satın alan kişilerin ne tür bir CPU içerdiğini bilmelerini kolaylaştıracak.

“Müşteri yol haritamız, Intel’in Meteor Lake gibi güç verimliliğine ve geniş ölçekte yapay zekaya odaklanan ürünlerle inovasyona ve teknoloji liderliğine nasıl öncelik verdiğini gösteriyor. Ürün stratejilerimizle daha iyi uyum sağlamak için, bilgisayar alıcılarının en son teknolojilerimiz ile ana akım tekliflerimizi daha iyi ayırt etmelerine yardımcı olacak bir marka yapısı sunuyoruz.”

Intel Core ve Intel Core Ultra markalarına ek olarak şirket, “Evo onaylı tasarımlar için Intel Evo Edition platform markasını geliştirdiğini” söylüyor. Evo, şirketin uzun pil ömrü, hızlı şarj ve diğer gelişmiş özellikler için yaptığı testleri geçen dizüstü bilgisayarlarına verdiği isimdir.

Şirket ayrıca iş tabanlı bilgisayarlar için yeni Intel vPro Enterprise ve Intel vPro Essentials markalarını da piyasaya sürüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT