Google, Bard AI’ı Ertelemek Zorunda Kaldı

Google, Bard AI’ı Ertelemek Zorunda Kaldı
Google Bard’ı denemek isteyen Avrupalılar beklemek zorunda. Avrupa Birliği’nde verilerin ana denetleyicisi olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu (IDPC), Google’ı, Bard sohbet robotunun bölgede kullanıma sunulmasını ertelemeye zorladı. Yapay zeka sohbet ...

Google Bard’ı denemek isteyen Avrupalılar beklemek zorunda. Avrupa Birliği’nde verilerin ana denetleyicisi olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu (IDPC), Google’ı, Bard sohbet robotunun bölgede kullanıma sunulmasını ertelemeye zorladı. Yapay zeka sohbet robotunun bu hafta AB’de kullanıma çıkması bekleniyordu ancak IDPC Komiser Yardımcısı Graham Doyle, ajansının “ayrıntılı” bir gizlilik brifingi, bir veri etki değerlendirmesi veya destekleyici bilgi almadığını söyledi.

Doyle’a göre Komisyon hala Bard’ın “devam eden incelemesinin” ortasında. Komisyon bu incelemeyi ne zaman tamamlayacağına dair bir bilgi vermiyor ancak bilgileri diğer AB veri düzenleyicileri ile mümkün olan en kısa sürede paylaşmayı planlıyor.

Google, Bard’a erişimi genişletmeye Mart ayında, kullanıcıların bir bekleme listesine kaydolmasına izin vererek başladı. Mayıs ayında ise bekleme listesini kaldırarak erişimi 180 ülke ve bölgeye daha genişletti. Teknoloji devi, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) kişisel verilerin nasıl toplanacağı ve paylaşılacağı konusunun katı gereklilikler getirdiği AB’den uzak durdu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT