GitHub Copilot, Küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 1.5 Trilyon Dolar Artıracak

GitHub Copilot, Küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 1.5 Trilyon Dolar Artıracak
GitHub, GitHub Copilot gibi üretken yapay zeka tabanlı geliştirici araçlarının 2030 yılına kadar küresel gayri safi yurt içi hasılaya 1.5 trilyon dolarlık bir artış sağlayacağını açıkladı. Geliştirici platformuna göre, yapay zeka araçları ...

GitHub, GitHub Copilot gibi üretken yapay zeka tabanlı geliştirici araçlarının 2030 yılına kadar küresel gayri safi yurt içi hasılaya 1.5 trilyon dolarlık bir artış sağlayacağını açıkladı.

Geliştirici platformuna göre, yapay zeka araçları geliştiricilere kodlarındaki sorunları hızlı bir şekilde çözebildikleri için %30 verimlilik artışı sağlıyor. On yılın sonuna kadar 45 milyon profesyonel geliştirici olacağı tahmin edildiğinden, yapay zeka 15 milyon geliştiricinin daha üretkenliğini etkili bir şekilde arttırıyor.

Yeni programcıların karşılaştığı yaygın sorunlardan biri, programcı olmak için gereken becerilere sahip olmadığınızı düşündüğünüz sahtekarlık (imposter) sendromudur. Bilmeniz gerektiğini düşündüğünüz şeyler aşılamaz gibi görünür ve insanları kod yazmaktan alıkoyabilir.

GitHub’a göre üretken yapay zeka daha az deneyimli geliştiricilere deneyimli geliştiricilerden daha fazla fayda sağlayacak. GitHub biraz daha açıklayarak şunları söyledi:

“Çalışmamız ayrıca, daha az deneyimli geliştiricilerin GitHub Copilot gibi araçlarla daha büyük bir avantaja sahip olduğunu ortaya koydu. Bu durum, yapay zekanın geliştirici üretkenliği üzerindeki etkisine ilişkin önceki deneylerimiz de dahil olmak üzere diğer çalışmalarla destekleniyor. Geliştiriciler becerilerini arttırmak için bu araçları kullandıkça, geliştirme yaşam döngüsünü güçlendirecek, bu da nihayetinde yazılım geliştirmenin daha fazla insan için demokratikleşmesine, işgücü açığının kapatılmasına yardımcı olacaktır.”

GitHub’a göre daha az deneyimli geliştiriciler üretken yapay zekadan en iyi şekilde yararlanırken, tüm geliştiriciler ise görevlerini daha hızlı tamamlıyor.

GitHub, zaman içinde geliştiricilerin bu yapay zeka araçlarını kullanma konusunda daha yetkin hale gelmesini ve böylece “gelecek nesiller” için yazılım geliştirmeyi tanımlayan “insanoğlu ve yapay zeka arasında ayrılmaz bir bağ” oluşmasını istiyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.