“Büyük Kaçış” iPhone 14 Pro ile Çekildi: Kapalıçarşı’da Aksiyon Dolu Takip Sahnesi

“Büyük Kaçış” iPhone 14 Pro ile Çekildi: Kapalıçarşı’da Aksiyon Dolu Takip Sahnesi
Yönetmen Sinan Sevinç’ten alıntılar

iPhone ile çekilen “Büyük Kaçış”, iPhone 14 Pro’daki kameranın yetenekleriyle neler yapılabileceğini göstererek Türkiye’nin genç neslini güçlendirmeyi ve onlara ilham vermeyi amaçlıyor. Film, Kapalıçarşı’nın dar sokaklarında koşuşturma, zıplama ve itiş kakışları yakalamak için Hareket modunun gelişmiş sabitleme yeteneklerinden; daha sürükleyici bir hikaye için odağı sorunsuz bir şekilde değiştirmek için Sinematik mod; en küçük detayları bile vurgulayan makro çekim özelliği; aksiyon sekanslarında dram yaratmak için ağır çekim; ve çeşitli aydınlatma koşullarında dinamik video için inanılmaz loş ışık performansından yararlanıyor.

Türkiye’nin kültürel mirasından ilham alan film, yaratıcı bir yaklaşımla eski ve geleneksel olanı taze ve havalı bir şeye dönüştürüyor ve seyirciyi Kapalıçarşı’yı yeni bir şekilde deneyimlemeye davet ediyor. 568 yıl önce kurulan Kapalıçarşı, 61 kapalı caddesi, 21 girişi ve 4.000’i aşkın mağazasıyla dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezlerinden biri, aslında İstanbul’un içinde ayrı bir dünya. Çarşı, Türk kültürünün eski ve geleneksel yönünü temsil ettiği için ulusal kimliğin önemli bir simgesi. Her gün 400.000 ziyaretçisi olan, labirenti andıran sokakları ile kalabalık ve kaotik bir yer olmasına rağmen, yöre halkı büyüleyici çarşının ara sokaklarına daldığında tarifsiz bir “ev” duygusu buluyor. Kapalıçarşı, bu kültürel bağlantıdan yararlanmak ve iPhone 14 Pro’nun kamera ve çekim yeteneklerini sergilemek için mükemmel bir yer.

“Büyük Kaçış”, üstün düzeyde kovalama hissini yaşatmak için Türkçe ezgilerle dolu bir müzik unsuruna da sahip. Bunun için ünlü müzik grubu Altın Gün dinleyicilerin akıllarından çıkaramayacakları bir melodi besteledi.

“iPhone’un teknolojisinin bu kadar erişilebilir olması inanılmaz. Hepimizin film yapımında yararlanabileceği özellikler var. Bu küçük aygıtlara sığan özellikler gerçekten inanılmaz ve her seferinde daha da iyi hale geliyor.

iPhone 14 Pro, muhteşem filmler çekmek için gereken tüm ekipmana sahip. Ben sinema okurken, çekim yapmaya başlayabilmek için bile çok fazla ekipmana ihtiyaç duyardık. Şimdi, cebinize sığan bu aygıtla her yerde çekim yapabiliyorsunuz.

Çekimin başında iPhone kullanacağım için biraz endişeliydim. Ancak, test ettikten sonra güvenim arttı ve aygıtın aslında çok fazla potansiyele sahip son derece güvenilir bir araç olduğunu anladım.

Hareket modu! Sanki aygıta entegre bir gimbal var. Kullanması çok kolay. Çekim sırasında kamera sallansa bile görüntüyü sabitleyerek harika sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Yüzey ne kadar engebeli olursa olsun fark etmez. Kaykay çekimi yaptığımız için bu modun bize çok büyük yararı oldu. Bununla isteyen herkes çılgın bir aksiyon sahnesi çekip filmlerine profesyonel bir hava katabilir.

Bir yönetmen gözüyle, Sinematik moda da bayıldım. Çekimi yaptıktan sonra odağı ayarlayabiliyorsunuz ki eğer anı kaçırdıysanız bu size harika bir olanak veriyor.”

“Oyunculuk kariyerimde analog film ile çekilen uzun metrajlı yapımlar, dijital kameralar ile çekilen uluslararası büyük prodüksiyonlar geride kalmışken, her sabah uyandığımda elimin gittiği, yolda yürürken cebimde taşıdığım iPhone ile çekilen bir filmin parçası olmak tanıdık bir dost ile ayaküstü edilen lezzetli bir muhabbet gibiydi.

Normalde rol yaparken önünüzdeki devasa kameranın üstünlüğünü hissedersiniz. iPhone ile bu hiyerarşi kayboldu sanki. Rol ve gerçek arasındaki dengeyi kurmak bir aktör için zordur. iPhone bu konuda bana epey yardımcı oldu.

Artık herkesin kaliteli filmleri hangi koşulda olursa olsun eskiye nazaran çok daha zahmetsizce çekebileceğini, hayal güçlerine güvenen hikaye anlatıcılarının önlerinden birçok yükün kalktığını gördüm.

Yaratıcı profesyoneller hayal güçlerini birçok farklı yolla genişletmek için Hareket modu ve Sinematik mod gibi iPhone özelliklerini de kullanabilir. İster 30 saniyelik bir anı, ister 20 dakikalık bir filmi sektör standartlarında çekebilirsiniz artık. Günümüzde bir derdi içinizden çıkarıp anlatmak ya da bir anıyı insanlarla paylaşmak iPhone ile hem görsel hem işitsel olarak eskiye nazaran çok daha zarif.

Şu an kendimi iPhone’un ağır çekim özelliği ile çekilmiş bir videoda konfetiler patlatırken; bu projede çalışan herkese “Teeeeşeekküüürleeer” derken hayal ediyorum.”

Yönetmen – Sinan Sevinç

Sinan Sevinç, Almanya’nın Stuttgart şehrinde yaşayan ödüllü bir yönetmen. Tübingen şehrinde büyüyen Sinan Sevinç, liseden mezun olduktan sonra ilk olarak çeşitli ajanslarda konsept sanatçısı ve metin yazarı olarak çalıştı.

2014 yılına Stuttgart Media Üniversitesi’nde “Çapraz Medya Gazeteciliği” okumaya başladı. Üç yıl sonra okulunu dereceyle tamamladı. Sinemaya olan ilgisi onu 2017’de Filmakademie Baden-Württemberg’e taşıdı. Burada “Reklam Filmi Yönetmenliği” adlı lisans programına başladı. 2022’de buradan diploma aldı. Sinan Sevinç günümüzde serbest reklam, uzun metrajlı film ve müzik klibi yönetmenliği yapıyor.

Sinan Sevinç filmlerinde otantik hikaye anlatımını çok kültürlü duyarlılık ve yoğun atmosferli görsellikle birleştirmesiyle biliniyor. Seslere, tempoya ve atmosferik görselliğe hakim olan Sinan Sevinç; Born Guilty ve Dirt Money adlı filmleriyle D&AD’den Genç Yönetmen Ödülü ve DWP / Alman Reklam Filmi Ödülü’nü kazandı.

Oyuncu – Bartu Küçükçağlayan

Bartu Küçükçağlayan aktörlük, müzik ve sosyal medya alanlarında önemli katkıları olan, farklı yetenekleriyle dikkat çeken bir sanatçı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Küçükçağlayan, eğlence sektöründeki kariyerine 2004’te başladı. Küçükçağlayan, “Haziran Gecesi” ve “Binbir Gece” adlı başarılı televizyon dizilerindeki rolleriyle ün kazandı.

Televizyonun yanı sıra yeteneklerini sahnede de sergileyen Küçükçağlayan, 2007-2008 sezonunda Yeni Kuşak Tiyatro Topluluğu tarafından sahneye konan “Şeylerin Şekli” oyunundaki Adam rolüyle eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Başarılarını sinema sektörüne de taşıyan Küçükçağlayan, “Çoğunluk” adlı filmdeki rolüyle 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ve 12. Mumbai Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Tiyatro alanında da övgüye layık görülen Küçükçağlayan, Afife Tiyatro Ödülü’nü de aldı. Küçükçağlayan, oyunculuğun yanı sıra popüler müzik grubu Büyük Ev Ablukada’nın baş vokalistliğini de yapıyor.

Küçükçağlayan’ın iPhone ile çekilen yenilikçi Instagram canlı yayın serisi “Mücbir Sebepler” ise sosyal medya yayıncılığında devrim yaptı. Olağanüstü yetenekleri, farklı alanlardaki başarıları ve kitlelerle çeşitli kanallardan etkileşim kurabilmesiyle Bartu Küçükçağlayan, eğlence sektöründe çok yönlü ve etkili bir figür olarak sağlam bir yere sahip.

Müzisyen – Altın Gün

Yarı Hollandalı yarı Türk grup Altın Gün, 60’lı yılların sonunda ve 70’li yılların başında Türkiye’ye damga vuran psikedelik müzikleri yad ediyor ve yeniden yorumluyor. Geleneksel Türk halk şarkılarını ve enstrümanlarını hafif gitarlar ve synth’lerle birleştiren grubun 2019’daki Gece albümü gibi albümleri Anadolu psikedelik tarzınına saygı duruşunda bulunurken kendi döneminin yeni psikedelik hareketiyle de mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. 2021 yılında çıkan ve yoğun synth içeren Yol ve Âlem adlı albümler ise grubun alışıldık tarzını biraz daha genişletirken, 2023’te çıkan Aşk albümü eğlenceye kaldığı yerden devam ediyor.

iPhone 14 Pro, Dynamic Island ve Hep Açık ekran, verimli ve güçlü A16 Bionic çip, tüm gün dayanan pil ömrü ve 48 MP Ana kamera gibi en yenilikçi özellikleri sunuyor — toplamda dört zoom seçeneği bulunuyor ve ProRAW ile 48 MP fotoğraflar çekebiliyor. Gelişmiş bir görüntü işleme süreci olan Photonic Engine sayesinde tüm kameralar daha fazla görsel veri toplayarak loş ışıkta daha parlak, daha gerçekçi renkler ve muhteşem ayrıntılı dokular sunuyor. iPhone 14 Pro’da ayrıca Hareket modu ve Sinematik mod bulunur. Hareket modu, gimbal gibi bir ekstra donanım taşımak zorunda kalmadan elde çekimler için harika görünümlü, akıcı videolar elde etmenizi sağlarken, Sinematik mod güzel bir alan derinliği efekti ve videoda basit ve sezgisel bir şekilde otomatik odak değişiklikleri sağlar. 24 fps dahil 60 fps’ye kadar 4K çözünürlük; tıpkı filmlerdeki gibi çekimler için vazgeçilmez. iPhone 14 Pro’daki gelişmiş lens ve otomatik odaklama sistemi, makro çekim özelliği ile ayrıntılar yakalar ve iPhone 14 Pro düşük ışık senaryolarında bile daha parlak, gerçeğe daha yakın renkler ve güzel ayrıntılar sunar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT