Bu Kez Hamle Çin’den: Galyum ve Germanyum İhracatı Kısıtlanıyor

Bu Kez Hamle Çin’den: Galyum ve Germanyum İhracatı Kısıtlanıyor
Bloomberg‘in haberine göre Çin, yarı iletken, telekomünikasyon, güneş enerjisi ve elektrikli araç endüstrilerinde kullanılan galyum ve germanyum için yeni ihracat kontrolleri getiriyor. Bildiğiniz üzere başta ABD ve sonra Avrupa olmak üzere Çin ile ...

Bloomberg‘in haberine göre Çin, yarı iletken, telekomünikasyon, güneş enerjisi ve elektrikli araç endüstrilerinde kullanılan galyum ve germanyum için yeni ihracat kontrolleri getiriyor. Bildiğiniz üzere başta ABD ve sonra Avrupa olmak üzere Çin ile olan teknoloji savaşları sürüyor.

ABD, son dönemlerde Çin’e olan yaptırımlarını katılaştırma yolunu seçmişti. Çin’in bu hamlesi ise gerilimin artmasına yol açabilir. Yeni ihracat kuralları, Çin’in ulusal güvenliği adına Çinli şirketlerin 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren galyum ve germanyum metalleri ve bunları içeren ürünler için ihracat lisansı almasını gerektirecek.

Çin, önemli rezerve sahip olması ve küresel arzın büyük bir bölümünü üretmesi nedeniyle hem galyum hem de germanyum tarafında dünyanın en büyük üreticisi konumunda. Doğu Asya ülkesi, dünya galyum üretiminin yaklaşık %94’ünü gerçekleştiriyor. Bu nedenle kısıtlamaların yarı iletken, LED ve güneş enerjisi dahil olmak üzere çok sayıda sektör üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Ayrıyeten, böyle kısıtlamalar kaçınılmaz olarak Çinli şirketlere de zarar verecek.

Bu hamlenin CPU, GPU ve bellek gibi yüksek performanslı bileşenlerin üretimi üzerinde ciddi etkileri olmayacak. Ancak GaN ve GaAs güç çipleri, radyo frekans amplifikatörleri, LED’ler ve bir dizi başka uygulama için bu maddeler kullanılıyor.

Londra’daki metal tüccarı Lipmann Walton & Co’nun yöneticisi Anthony Lipmann, Bloomberg’e verdiği kısa röportajda “Bu yıkıcı olacak, germanyum ve galyum yüksek teknoloji endüstrileri için kesinlikle kritik öneme sahip” diyor.

Hem galyum hem de germanyum yüksek teknoloji endüstrileri için gerekli ve bileşik yarı iletkenler üretmek için kullanılmakta. Bunlar nadir bulunan metaller değil, ancak Çin tarafından piyasası ucuz tutuluyor. Yani başka bölgelerde çıkarılması nispeten pahalı olabiliyor. Çin’in kararı sonrasında fiyatlar artabilir, öte yandan bu adım aynı zamanda başka ülkeleri üretim için harekete geçirebilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.