Apple Haritalar Çevrimdışı Navigasyon Özelliği Kazanıyor

Apple Haritalar Çevrimdışı Navigasyon Özelliği Kazanıyor
Apple Haritalar 2012 yılında iPhone’da varsayılan harita hizmeti olarak Google Haritalar’ın yerini almıştı. Aradan on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen kullanıcılar Apple’ın Haritalar uygulamasına çevrimdışı bir mod eklemesini bekliyordu. İşte ...

Apple Haritalar 2012 yılında iPhone’da varsayılan harita hizmeti olarak Google Haritalar’ın yerini almıştı. Aradan on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen kullanıcılar Apple’ın Haritalar uygulamasına çevrimdışı bir mod eklemesini bekliyordu.

İşte o zaman geldi ve şirket çevrimdışı haritaların bu yıl içinde iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 ile Apple Haritalar’a geleceğini duyurdu.

Adından da anlaşılacağı üzere çevrimdışı haritalar özelliği, kullanıcıların harita üzerinde bir alan seçmelerine ve bunu cihazlarına indirmelerine olanak tanıyacak. Kullanıcılar daha sonra Wi-Fi veya hücresel bağlantı olmadan istediği yeri bulabilecek yani navigasyonu kullanabilecek.

Eğer desteklenen cihazlardan birine sahipseniz iOS 17 geliştirici beta sürümünü yükleyerek çevrimdışı haritalar özelliğini deneyebilirsiniz. Unutmadan iPhone’a indirdiğiniz çevrimdışı haritalar Apple Watch’ta da kullanılabilir ancak bunun için iPhone’un Apple Watch’un kapsama alanı içinde olması gerekiyor.

Apple Haritalar, yolculuğunun başlarında ufak tefek yanlışlıklar ve aksaklıklarla dolu olduğu için Apple CEO’su Tim Cook özür dilemişti. Ancak yıllar geçtikçe hiçte fena olmayan güncellemeler aldı ve nihayet çevrimdışı haritalar özelliğini de kazandı.

Şu haberi vermeden de es geçmeyelim, Apple Haritalar fiş türüne ve şarj ağına göre sıralanmış elektrikli araç şarj istasyonlarının gerçek zamanlı kullanılabilirliğini de görüntülememize olanak tanıyacak. Gerçi halihazırda EV Routing adında benzer bir özellik sunuyor. Hatta bu özellik CarPlay üzerinden çalışarak Apple Haritalar’ın araç şarj istatistiklerini takip etmesine ve en yakın uyumlu şarj istasyonunun rotasını göstermesini sağlıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT