AMD, FreeSync Panel Replay Teknolojisini Geliştiriyor

AMD, FreeSync Panel Replay Teknolojisini Geliştiriyor
AMD, 2021 yılında Intel ve NVIDIA tarafından kullanılan Panel Self Refresh isimli bir teknolojiyi aktif olarak kullanmaya başladı. Şirket PSR’yi yalnızca DCN 3.1 (Display Core Next) ve daha yeni sürümlerde destekliyordu. Şimdi ise geliştirilmiş yeni ...

AMD, 2021 yılında Intel ve NVIDIA tarafından kullanılan Panel Self Refresh isimli bir teknolojiyi aktif olarak kullanmaya başladı. Şirket PSR’yi yalnızca DCN 3.1 (Display Core Next) ve daha yeni sürümlerde destekliyordu. Şimdi ise geliştirilmiş yeni bir özelliği kullanıcılara sunmak üzere Linux sürücüsü hazırlanıyor.

FreeSync Panel Replay, ekran içeriği değişmediğinde güç kullanımını azaltmaya yardımcı olmak üzere AMD Ryzen dizüstü bilgisayarlar için (DCN v3.1.4 veya daha yeni ekran bloğuna sahip) gelen yeni bir özellik.

Kısacası PSR (Panel Self Refresh), güncelleme kareleri gönderilmeden önce panelin boştaki görüntüleri yerel olarak yenilemesini sağlıyor. Modern dizüstü bilgisayarlarda ekran içeriği durağan olduğunda güç kullanımını azaltmaya yardımcı olan Panel Self Refresh (PSR) gibi güç tasarrufu sağlayan teknolojiler zaten mevcut. FPN ise Display Core Next 3.1.4+ donanımıyla uyumlu çalışan benzer bir alternatif.

Açık kaynaklı sürücü yamaları PSR etkinken FreeSync Panel Replay’in kullanılamayacağını gösteriyor. AMD, bu yeni FreeSync Panel Replay özelliğini PSR’den daha üstün görüyor, çünkü moddan çıkarken daha düşük gecikme sağlamak için kaynak ve havuz senkronize durumda kalıyor, daha fazla kullanım durumuyla başa çıkabiliyor ve havuzun yenileme hızını daha kolay kontrol edebiliyor.

Bazı durumlarda GPU, içerikte herhangi bir güncelleme veya değişiklik olmaksızın tekrarlanan kareleri havuza iletmeye devam ediyor. Tekrarlanan veri iletim süreçleri sistemin farklı yönlerinde daha fazla güç tüketimine neden oluyordu. Kare tekrar oynatma özelliği kaynak ve vericiyi senkronize tutarak gecikmeyi azaltacak, bu da ekran yenileme hızının kolayca kontrol edilmesini sağlayacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.