AMD EPYC İşlemciler Çok Dilli Yapay Zeka Gelişimini Hızlandırıyor

AMD EPYC İşlemciler Çok Dilli Yapay Zeka Gelişimini Hızlandırıyor
Avrupa’yı yapay zeka alanında kritik bir oyuncu haline getirmek için çalışan Alman start-up Aleph Alpha, Avrupa’nın dil çeşitliliğini yansıtan yapay zeka (AI) modelleri oluşturmak için AMD EPYC işlemcilerle desteklenen HPE Apollo 6500 Gen10 Plus ...

Avrupa’yı yapay zeka alanında kritik bir oyuncu haline getirmek için çalışan Alman start-up Aleph Alpha, Avrupa’nın dil çeşitliliğini yansıtan yapay zeka (AI) modelleri oluşturmak için AMD EPYC işlemcilerle desteklenen HPE Apollo 6500 Gen10 Plus Sistemlerini ve ProLiant DL385 sunucularını kullanıyor. 

Yapay zeka (AI) hayatımızda önemli bir noktaya gelmeye devam ediyor ve Avrupa, kıtanın dil çeşitliliğini yansıtacak kendi AI modellerini oluşturması gerektiğini kabul ediyor. Bu amaçla Aleph Alpha, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde Doğal Dil İşleme modelleri geliştirerek Avrupa’daki geliştirmelere öncülük ediyor. 

Dil, insanlar ve makineler arasındaki iletişimi ve etkileşimi sağlar. Bu nedenle insan dilini anlayabilen, yorumlayabilen ve üretebilen doğal dil işleme (NLP) modellerinin geliştirilmesini kolaylaştırdığı için yapay zeka işlevi çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu amaçla, çok dilli yapay zeka modelleri, dil çeşitliliğini ele almak, kapsayıcılığı teşvik etmek ve yapay zeka teknolojilerine küresel erişilebilirlik sağladığı için yapay zekanın insanlık üzerindeki erişimini ve etkisini genişletmek için gereklidir.

Aleph Alpha’nın en yeni modeli Luminous, 200 milyardan fazla parametre kullanarak özel eğitim olmadan çeşitli metinleri işleyebilir, analiz edebilir ve üretebilir. Luminous, etkileşimli bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla birden fazla kullanıcı tarafından erişilebilen bir hizmet olarak mevcuttur.

Doğal dil işleme ve geliştirmeyi desteklemek için HPE teknolojisini kullanan Aleph Alpha, dünyanın en yüksek performanslı x86 sunucu CPU’su olan AMD EPYC işlemcilere sahip HPE ProLiant DL385 sunucuları içeren güçlü ve akıllı bir veri merkezi inşa etti. Veri merkezi, yüksek performanslı bilgi işlem iş yüklerini yönetebiliyor ve farklı projeler ve kullanıcılar için iş yükü yalıtımı sunar.

AMD’nin yenilikçi modellerini geliştirmek için şirketi nasıl desteklediğini vurgulayan Alpha Layer GTS GmbH CIO/CTO’su Lutz Kirchner, “2.000 metrekarelik bir tesisin performansına sahip 200 metrekarelik bir veri merkezimiz var. HPE ve AMD olağanüstü performans sağladı ve bizi çok daha rekabetçi hale getirdi.” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT