AB, Huawei’yi 5G Ağlarından Yasaklayabilir

AB, Huawei’yi 5G Ağlarından Yasaklayabilir
Donald Trump, 2019 yılında ABD şirketlerinin “yabancı düşmanlarla” telekom ekipmanı alışverişi yapmasını ve kullanmasını etkili bir şekilde yasaklayan ulusal bir acil durum ilan etmişti. Kararın duyurulmasının ardından Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 ...

Donald Trump, 2019 yılında ABD şirketlerinin “yabancı düşmanlarla” telekom ekipmanı alışverişi yapmasını ve kullanmasını etkili bir şekilde yasaklayan ulusal bir acil durum ilan etmişti. Kararın duyurulmasının ardından Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 bağlı kuruluşunun Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) Tüzel Kişi Listesi’ne eklendiğini açıklamıştı.

Diğer ülkeler de bunu takip etti, ancak AB Komisyonu’nun sertifikasyon gereklilikleri, tedarikçilerin çeşitlendirilmesi ve altyapının kritik bölümleri için yüksek riskli şirketlerin kullanılmaması yönündeki tavsiyelerine rağmen AB ülkelerinin yalnızca üçte biri Huawei’yi 5G iletişim ağlarından men etti.

Komisyon Huawei’ye hiçbir zaman doğrudan bir yasak getirmedi, ancak Financial Times, Almanya gibi üye devletlerin yönergeleri uygulamayı geciktirmeye devam etmesi halinde firmaya ve yüksek riskli olduğu düşünülen diğer şirketlere bir yasak getirilebileceğini bildirdi.

AB Komisyonu’nun yürütme organı önümüzdeki haftalarda üye ülkelerin tavsiyelerini nasıl uyguladıklarına ilişkin ikinci bir ilerleme raporu yayınlayacak.

Almanya, Huawei’yi telekom ağından tamamen yasaklamayan ülkelerden biri olsa da bir hükümet kaynağı Reuters’e güvenlik endişelerini gidermek için bu hamleyi düşündüğünü söyledi. Bu arada Portekiz de Huawei’nin bazı 5G ekipmanlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT