14. Nesil Raptor Lake ‘Refresh’ İşlemciler Eski Core Markasını Kullanacak

14. Nesil Raptor Lake ‘Refresh’ İşlemciler Eski Core Markasını Kullanacak
Intel’in yaklaşan işlemcileriyle ilgili sızıntılar arttığına göre artık lansmanın yaklaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Intel, kısa süre öncesinde Core serisi ürünler için yeni markasını tanıtmıştı. Meteor Lake serisinden itibaren mobil ...

Intel’in yaklaşan işlemcileriyle ilgili sızıntılar arttığına göre artık lansmanın yaklaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Intel, kısa süre öncesinde Core serisi ürünler için yeni markasını tanıtmıştı. Meteor Lake serisinden itibaren mobil işlemcilerdeki “i” ibaresi ortadan kalkacak, artık Core ve Core Ultra isimleri kullanılacak.


Görünüşe göre Core marka yenilemesi yalnızca Meteor Lake serisinde uygulanacak. Masaüstü platformda ise ne olacağını henüz bilmiyoruz. Söylentilere göre Intel, masaüstü tarafında Meteor Lake planlarını iptal etti. Bunun yerine “Raptor Lake Refresh” adıyla mevcut CPU’lar yenilenerek tekrardan satışa sunulacak. Ancak isimlendirme “13. nesil” değil, “14. nesil” şeklinde olabilir.


Intel, masaüstü ve mobil segment için Raptor Lake yongalarında bazı geliştirmeler yaparak yeni modeller piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çok yüksek ihtimalle hem masaüstü Core-S hem de Core-HX mobil işlemcilerin saat hızlarında ve bellek tarafında bazı geliştirmeler yapılacak.


Sürekli olarak Intel konulu sızıntılar yapan Golden Pig Upgrade, Meteor Lake ve yeni Raptor Lake-U/P modellerinin yeni markayı kullanacağını söylüyor. Kısacası, Raptor Lake serisi eski adlandırma şemasıyla devam edecek. Yeni Core 3/5/7 markası ise yalnızca düşük güçlü mobil U serisi için geçerli olacak. Core Ultra isimlendirmesi Meteor Lake serisinde kullanılacak, Raptor Lake yenilemesi ise bu değişikliklerden uzak kalacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT