14. Nesil Intel İşlemciler İçin BIOS Güncellemeleri Yolda

14. Nesil Intel İşlemciler İçin BIOS Güncellemeleri Yolda
600 ve 700 serisi anakartlara gelecek olan BIOS güncellemeleri, 14. Nesil Intel masaüstü işlemciler için kullanıcıların anakartlarını değiştirmeye gerek kalmadan işlemcilerini yükseltmesine izin verecek. Mayıs sonu ve Haziran başı arasında Gigabyte ...

600 ve 700 serisi anakartlara gelecek olan BIOS güncellemeleri, 14. Nesil Intel masaüstü işlemciler için kullanıcıların anakartlarını değiştirmeye gerek kalmadan işlemcilerini yükseltmesine izin verecek.

Mayıs sonu ve Haziran başı arasında Gigabyte B660, B760 ve Z790 anakartları için BIOS güncellemeleri ortaya çıkmaya başladı ve isim vermeden yakında çıkacak olan Intel işlemciler için verilecek destekten bahsedildi. Geçtiğimiz hafta Asrock B760 ve Asus Z790 modelleri için de benzer başlıklı güncellemeler ortaya çıktı. MSI’dan bu konuda henüz bir haber yok.

Birçok Gigabyte Z790 ve Asrock Z760 anakartları henüz bu güncellemeleri almadığı için güncelleme dağıtımı biraz dengesiz gibi. LGA1700 soketlerini destekleyen ve işlemcilerini yükseltmeyi planlayan ASUS, Asrock veya Gigabyte anakart sahipleri, yeni BIOS sürümlerini düzenli olarak kontrol edebilir. Ayrıca, ASUS ve Asrock güncelleme notları Intel Management Engine’in en son sürümüne güncelleme yapılmasını öneriyor.


14. nesil Raptor Lake işlemcilerin çoğunun 13. nesil muadillerinden daha fazla çekirdeğe sahip olması bekleniyor. Yükseltme büyük bir devrim niteliğinde olmasa da BIOS güncellemeleri Alder Lake ve Raptor Lake işlemci sahiplerinin anakartlarını değiştirmelerine gerek kalmadan yeni seçeneklere sahip olacaklarını doğrular durumda.

Ancak bu yenilenen yongalar LGA1700 soketini destekleyen son seri olabilir. Mevcut bilgiler, sonraki Arrow Lake işlemcilerin 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında piyasaya sürüldüklerinde LGA1851 soketine geçeceğini gösteriyor.

Bu arada Intel kısa süre önce Meteor Lake mobil CPU’larının bu yıl içinde piyasaya sürüleceğini doğruladı. Bu işlemciler 15 yıllık Core i3, i5, i7 ve i9 etiketlerinin yerini alacak yeni bir marka adlarına sahip olacaklar. Intel’in yeni adlandırması hakkında ayrıntılı bilgiyi bu bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT