• BIST 109.537
 • Altın 372,834
 • Dolar 6,7608
 • Euro 7,6590
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Bursa 19 °C
 • Antalya 18 °C
 • Konya 15 °C

Berat Gecesi : “Kaderimizin Belirleneceği Gece”

F. Arzu YALÇIN

Mübarek zaman diliminin en güzel gecelerinden birine daha bizi kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Bu gece, Şaban ayının 15.  mübarek berat gecesi,  kurtuluş, af,  temiz ve suçsuz çıkma aklanma, arınma gecesidir. Tefsirlerde bu gecenin dört ayrı adı olduğu bildirilmektedir. Bu geceye,  Mübarek Gece, Berat Gecesi, Sakk Gecesi, Rahmet Gecesi denilmiştir. Bu isimler,  bu gecenin faziletini ve önemini daha iyi vurgulamak için söylenen hepsi birbirinden anlamlı isimlerdir. Bu isimler, Allah’ın kullarına lütfettiği ilahi lütuflar, müjdeler ve hediyeleri içermektedir.

Berat Gecesi Yüce Kitabımız Kuranı Kerimde şu şekilde açıklanmaktadır; “Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızda ayırd edilir."  (Duhan Suresi, 2-4) ayetinde geçen ve tefsirlerde  detaylı açıklanan, Şabana ayının 15. Gecesi olan Berat Gecesidir.  Bu gecenin özelliklerine bakarsak, gecenin Müslümanlar için ne kadar önemli ve fazileti büyük bir gece olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

1867415-saknro.jpg

Ayette belirtildiği gibi bir kulun kaderinin belirlendiği, hikmetli işlerin ayırımına başlandığı gecedir. İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre, hikmetli işlerin birbirinden ayırt edilmesi şu şekilde olmaktadır. Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir. Rızıkla alakalı defterler Mikail (a.s) verilir. Savaşlarla depremlerle ilgili defterler Cebrail (a.s) verilir. İnsanların işleri, ameller nüshası dünya semasında görevli melek olan İsrafil (a.s)’a, ölüm ve musibetlerle ilgili defter de Azrail (a.s) teslim edilir. Bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar, Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir. (Hülasatül-Beyan 13:5251, Hak Dili kuran Dili, cilt 7, sayfa 321)  Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerimin tamamının Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Hz. Muhammed  (s.a.v) ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Bu gece,  Hz. Muhammed (s.a.v.), Şaban’ın on üçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, on dördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, on beşinci gece yine talep etmiş, bu gece şefaatin tamamı verilmiştir.

İlahi rahmetin bütün âlemi kuşatması.  Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in bir hadisinde; “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok, mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok, mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbnMâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.)  diye buyurmuştur.

2436577_810x458.jpg

Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Bu gecede yapılacak ibadetlerin sevaplarının diğer vakitlere nispetle kat kat fazla olduğu gecedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v),  Berat gecesini ibadetle geçirmiş af ve bağışlanma dilemiş ve kıldığı namazın secdesinde;

 “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sığınıyorum. Sen yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”  sözleriyle dua etmiştir.

Bazı mâna büyükleri de "Allah’ım, şayet ismimi Saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır." ( Ra’d Suresi, 39; Mecmuatü’l-Ahzab, 1:597.)  sözleriyle dua etmişlerdir.

Böylesine mübarek ve ilahi lütuflarla dolu, bir kulun kaderinin belirleneceği özel bir gecedeyiz. Böyle bir gecede önce kendimizi insanlığımızı, gözden geçirip işlediğimiz günahlar için af dilemeliyiz.  Dedikodu, iftira, kin, nefret ve düşmanlık besleme gibi kötü huyları terk etmeli. Birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Bizler iyi bir kul olalım ki, Rabbimizde bizi beratı verilen adı, saitler defterine yazılan beratını alıp aklanan kullar arasına girmeyi temenni edelim.

Rahmet kapılarının tan yeri ağdırıncaya kadar açık olduğu bu mübarek Berat Gecesinde,  Allah’ın razı olduğu, dualarını kabul ettiği,  güzel kaderler yazdığı kullardan olabilmek için tövbe,  ihlas ve imanla yaptığınız duaların dergâh-ı ilahi de kabul olmasını diliyorum. Allah’tan mağfireti ayı olan Ramazan-ı Şerife ve bin geceden daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi’ne kavuşanlardan olmayı, bu mübarek gecenin, ülkemize ve Türk-İslam Âlemine hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu yazı toplam 5784 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 55 53 Faks : +90 332 233 55 53