• BIST 110.477
 • Altın 275,921
 • Dolar 5,8011
 • Euro 6,4759
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 18 °C
 • Bursa 13 °C
 • Antalya 16 °C
 • Konya 10 °C

Kerbela Şehitleri Rahmetle, Yezid lanetle anıldı

F. Arzu YALÇIN

Muharrem ayı, İslam Âleminin de hicri yılbaşıdır. Kuran’ı Kerimde savaşmanın yasak olduğu barış ve sulh ayı olarak geçen dört haram  (Muharrem, Recep, zilkade, zilhicce)  aydan birdir. İslam tarihi açısından ilahi lütuflarla dolu bir ay olmasının ayrı bir önemi vardır. Fakat bunun yanında İslam Âlemin üzerine çökmüş kara bir leke de bu ayda yaşanmıştır. Tarih sayfalarına Kerbela faciası olarak geçen ve yaşandığı toprakların hiç sulh bulmadığı Ehlisünnetin yüreğinde yara, Ehlibeyt aşkıyla yananların yüreğinde kapanmaz bir acı ve matem ayıdır. Bu ayda kalplerde hüzün dillerde dua ile Hz. Hüseyin ve ehlibeyt rahmetle, Yezid lanetle anılmıştır.

150961.jpg

Hicretin 61. yılı 10 Muharrem günlerden Cuma yer Kerbela öyle kara bir günkü yüzyıllar boyu tarifi imkânsız izler bırakmıştır. Alemlere rahmet olarak gönderilen, Hz. Muhammed’in çok sevdiği kızı Hz. Fatma’nın yavrusu, adını Cebrail (a.s) göklerden Allah’ın selamını getirerek isimlerini Hasan ve Hüseyin olarak koymasını istediği, cennet gençlerin efendisi, Hz. Muhammed’in; "Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin'denim. Allah Hüseyin'i seveni sever. Hüseyin torunlardan biridir." dediği, Hz. Hüseyin, kanlar içinde başı bir yerde bedeni bir yerde aç, susuz katledilmiştir. Hz. Zeynep’in Muhammedim neredesin Hüseyin Başı bir yerde bedeni bir yerde…… diyen haykırışı göklerde inlemiş. Bu feryat yüreklerimize işlenmiştir. Fırat’ın suları kana bulanmış ve Fırat kıyıları o tarihten sonra huzur bulamamıştır.

Hz. Hüseyin ve 72 Ehlibeyt'i şehid ettiren Emevi Devleti Halifesi Yezid yüzyıllardır en fazla lanetle anılan kişi oldu. İster Sünni, ister Şii olsun, Hz. Muhammed’e inan, Müslümanlar Yezide lanet ettiler.  Yezid mezarında bile rahat edemedi. Nitekim akıllara Kuranı kerimde "Kim bir mümini imanından dolayı kasten öldürürse, cezası içinde ebedî kalıcı olmak üzere cehennemdir. Allah ona gazap etmiş ve lânet etmiştir. Ve ona büyük bir azap hazırlamıştır. " (Nisâ, 4/93) ayetinin tecelli ettiği tarih sayfaları incelendiğinde görülmekteydi.

Neden mi? Çünkü Yatacak bir mezarı bile yok. Yezidi’n mezarı defalarca tahrip edildi.

Tarihi kaynaklara göre, 1400’lü yıllarda Türk-İslam Devleti olan Timur İmparatorluğunun kurucusu  Türk hükümdar Timur, Halep, Humus ve  ardından da Şam’ı almıştı. İlk Emevi halifesi Muaviye’nin oğlu olan ve Hz Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ile yakınlarının Kerbela’da aç susuz şehit ettiren, Yezid’in Şam’daki Emevi Camii’nin yakınında bulunan Babü’s-sagır mezarlığında kabri olduğunu öğrendi.  Timur, Şam’da üzerlerine derme çatma kulübelerin yapılmış olduğu bazı kişilerin mezarları olduğunu bu mütevazı mezarların hemen ilerisinde, Emevi Camii’nin yakınında bulunan kubbeli ve son derece gösterişli bir mezarında Muaviye’nin oğlu Yezid’e ait olduğunu öğrenince hiddetlendi ve ”Sahabe mezarlarının kulübeler kondurmuş, peygamber efendimizin torununu katletmiş bu adama saray gibi mezar yapmışsınız” diyerek Yezid’in türbesinin derhal yıktırmış.  Kemiklerini yaktırmış,  Toprağının elli arşın kazılarak Kızıldeniz’e dökülmesini buyurmuştur.  Askerinden binlercesini getirerek Yezid’in mezarının üzerine işetti/pisletti!   Bu sırada yıkım ve yok etme işinden Muaviye’nin mezarı da nasibini almış ve ortadan kaldırıldığı ifade edilmekteydi. Peygamberimizin torunu Cennet gençlerinin efendisi Hz. Hüseyin ve ehlibeyti öldüren, Yezid’in sonu ayetin tecelli etmesi gibiydi. Ayette bahsedilen azap ve lanetin vuku bulduğu görülmektedir.

1585022-kerbela1.jpg

Bir tarafta, yüzyıllar geçse de rahmet ve üzüntüyle anılan Hz. Hüseyin ve ehlibeytin acısı. Diğer tarafta haksızlık, zulüm, ikiyüzlülük, iktidar hırsı denince lanetle anılan Yezid. Görülüyor ki kişinin eliyle ektikleri, mezar da bile rahat yatırmıyor.  Yapacağınız her iyilikte, kötülükte mezarda bile sizi tekrar buluyor.

Asırlar geçmesine rağmen Kerbela da açılan yara ve ayrışma bitmiyor.  Bu yara İslam Alem’inde kırılma ayrışma noktası, Ehlibeyt- Ehlisünnet ayrımının gönüllere işlenmesine sebep oluyor. Birçok dış güçler dahi Kerbela’nın açtığı bu ayrılık noktasını kullanarak. Kendi saraylarından Müslümanlara sözde barış getireceğiz söylemleriyle.  Kremlin sarayı ayrı  tavır sergiliyor,  Beyaz saray  da içindeki islamofobi’yi açık açık söylüyor. İslam dünyası da Kerbela da sergilediği tavrı sergileyerek sessini yeterince yükseltememesi, ayrışmaları körüklemek isteyenler daha da ileri gitmesine yol açıyor.  Şimdi bize düşen İktidar ve güç elde tutmak uğruna, kötülükte sınır tanımayan, haksızlık, ve zulüm yaparak Müslümanları birbirine düşürmeye çalışan, Yezid yüreklilere boyun eğmemek olmalıdır. Hz. Hüseyin gibi haksızlık ve karşısında iç ve dış düşmanlara karşı dur diyebilmeli, biz Hz. Muhammed’in ümmeti olduğumuzu göstermeli, bu ayrımların son bulması için birlik beraberliğimize sahip çıkmalıyız.

Kerbela’nın acısını yüreğinde hisseden Ehlisünnet ve Ehlibeyte selam olsun!

Bu yazı toplam 6487 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 81 62 Faks : +90 332 233 81 62