• BIST 102.076
 • Altın 229,236
 • Dolar 5,3081
 • Euro 6,0167
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Bursa 15 °C
 • Antalya 18 °C
 • Konya 13 °C

Dış Dünyamızdaki Olgular

Zülal Günal

Merhaba… Nasılsınız? Şahane bir yolda olma amacında olduğunuzu hayal etmek bile güzel!

Bugün sizlere ‘Dış Dünya’ kavramından demetler sunmak istedi gönlüm…

Müsadeniz olursa İngilizce ‘States of affeirs’ denilen ve dış dünyadaki olgular ile ilgili olan Hospers’in tanımlamasından dosya açmak istiyorum: Nedir bu kavramın açılımı? Örneğin Erzurum’a kışın çok fazla kar yağmasından tutun Uludağ’ın kar ile kaplı olmasına kadar dış dünyada pek çok olgular bizi çemberin etkisi altına almıştır. Bu çember içinde yaşayanların algıları ile çemberin dışında kalanların duygularının aynı seviyede değerlendirmesi realitede çok uygun olmayacaktır. Zira, ‘Uygunluk Kuramı’ kapsamında, ‘Doğruluk’ kavramı, doğruluğun gerçeğe uygun olmasında gizlidir. Yani, dış dünyamızda bir olgu varsa bu olgunun nasıl olduğu ve hangi çevrede meydana geldiği önemlidir. Bilim Adamı Flew, doğruluk kavramını ilişkisel bir nitelik olarak tanımlar. Kişiye, çevreye ve olayın gidişatına göre doğruluk mutlaka bir başka şey ile ilişkilendirilerek değerlendirilmelidir. Dış dünyada gelişen olguların doğruluğu, kişiye göre olgunun nasıl geliştiği çizgisi ile yorumlanmalıdır.  Bu çizginin boyutu, aradaki değerlendirme ilişkisini resim veya isimler ile kurabilmeye bağlıdır. Bu bağlamda dış olguların doğru veya yanlış olarak değerlendirmelerini yaparken Aristoteles’in ifadesini de aklınızda bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Aristoteles, ‘Yanlış’, ‘ne değilse o’; ‘Ne ise o değil’ olandır; ‘Doğru’ ise ‘Ne ise o’; ‘Ne değilse o değil’ olandır der. Hani yazımın başında ‘State of affairs’ olgusundan bahsetmiştim ya işte tam da bu bağlamda dış dünya olguları arasındaki ilişkinin kurulması doğruluğun tam bir ifadesini resimleyebilmektir.  

Buraya kadar bilimsel yapmaya çalıştığım açıklama ile kafanız biraz jimnastik yaptı ise gelin daha basit bir dil ile değerlendirme yapmaya çalışalım! Ne demek istiyorum?

Arzu ederseniz size şu soruyu sorarak konuyu daha da basite indirgeyeyim:

Doğru tahmin edilebilir mi?’

Biraz bu soru üzerinde düşündüyseniz ve üst taraflardan da esinlendiyseniz doğruyu size doğru tahmin ettirecek bir ilişki arıyor olmalısınız… Aslında tam da bu aşamada aklınıza doğru ilişkiyi kurabileceğiniz sabit bir kelimeye işaret etmekte fayda görüyorum ki o kelime ‘SİSTEM’ kelimesidir. ‘Doğru’ bir sistem içerisinde doğru tanımlanmış ise evet tahmin edilmesi mümkündür… Sistemin içindeki süreçler ile arada bağlantılar varsa tahmini de yapılabilir ama bu tahmin gerçeğin tam kendisi olamaz… Tutarlı bir tahmin yapabilme oranı kişiye, dış olguya, genel kültür ve eğitim düzeyi ile bağlantılı kurabileceğiniz üst seviyedeki ilişiklendirmeye bağımlıdır. Başka bir deyişle bir olgunun niteliğinin bir çember ile ifade edilebilmesi gerekir: Doğruluğu tahmin edebilmeniz için bana göre dış dünya olgusu çemberinde, kişinin yaşanmışlıklarına duyulan saygı çemberi içerisinde, duruma bağımlı değerlendirme yapılarak iletişimi kurabilmeniz önemlidir.  

Özetlemek gerekirse her insanın zihnindeki semboller dış dünyadaki bir olaya karşılıktır. Bulunulan sosyal ortama, geçmişteki yaşanmışlıklara, yaşa, kültüre ve topluma göre herkes farklı semboller ile algılama veya yargılama yapar. Önyargılı damgasının özünde de bu gerçek saklanmıştır. Dış dünya olgularını biz sembolleştiririz. İnançlarımız, aile kültürümüz ve eğitim düzeyimize göre kendimize yakın bulduklarımız ile koloni oluşturur diğerlerini başkaları ve dış dünyanın da dışındakilermiş gibi yargılama yaparız. Hatta son zamanlarda biraz da hemşericiliği bu işe katarızJ Bu sonuç hiç de istenilen bir iletişim ağı oluşturmaz. Aslında her birimizi ya da kendimizi bir bütünün parçası görme odağımızı bazı olaylar, durumlar için değil DAİMA başarabilsek hem kendi hem dış dünya olgularına korkusuzca ve objektif olarak bakmamız mümkün olabilecek… Ah onu bir başarabilsek!

Dış dünya olgularını sistemin ve çemberin içi olarak yüreğimizin derinliklerinde hissettiğimizde bence başarılmayacak hiçbir şey olmamalı…

Bir sonraki yazımda buluşmak dileği ile dış dünya olgularını bir sistem içerisinde ve sistemi de yüreğinizin merkezinde hissetmeye başlayacağınızı umarak sizleri Allaha Emanet Ediyorum. 

cats-018.jpg

Bu yazı toplam 2271 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türkiye Ajansı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 205 33 59 - 0 332 233 81 62 Faks : +90 332 233 81 62